Skip to content

Marree Man

Ani jeden svedok nemôže potvrdiť vytvorenie najväčšej geoglyfy na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keď v júni 1998 letel pilot Trec Smith nad odľahlou púšťou smerom ku Coober Pedy, uvidel pod sebou 4.2 kilometrov veľkú maľbu nahého Austrálčana, ktorý vo zdvihnutej ľavej ruke drží bumerang pripravený k hodu.

Táto proporčne bezchybná postava bola vytvorená 25 centimetrami hlbokými ryhami. Tie vyzerali, že sú čerstvo vyhĺbené. Cez všetko plánovanie, precíznosť a trúfalosť diela sa k nemu nikto neprihlásil a jeho vytváranie ani nikto nikdy nevidel.

Marree Man
Postavu nájdeš bez problémov aj na Google Maps

Všetko sa ďalej len komplikovalo. Začali sa objavovať tlačové správy písané z americkej perspektívy (boli v nich použité americké jednotky, miesta boli nazývané nezvykle formálnymi názvami a dielo bolo prirovnávané k valu vytvorenému americkými indiánmi). V júni 1999 prišla informácia zo Spojeného kráľovstva oznamujúca, že pod nosom postavy je zakopaná správa. Autority premohla zvedavosť a správy vykopali. Jednalo sa o plaketu s vlajkou USA a olympijskými kruhmi, na ktorej bol citát z knihy z roku 1936 popisujúci spôsoby lovu pôvodných obyvateľov Austrálie.

Zapojenie USA do celej záležitosti sa zdá byť len falošným vodítkom. Dnes sa za najpravdepodobnejšieho tvorcu postavy považuje Bardius Goldberg. Tento provokatívny umelec, ktorý žil u mesta Alice Springs, sa dostal do konfliktu s vlastníkom pôdy Hermanom Malbunkou. Goldberg si údajne požičal traktor a hodlal Malbunkovi vyslať výhražnú správu.

Marree Man
Postavu vidíš či už z vyhliadkového lietadla, ale aj dopravného lietadla letiaceho vo výške 11km.

Goldberg bohužiaľ zomrel v roku 2002 (na sepsu, ktorá sa u neho prejavila po bitke v bare), a tajomstvo obrazu Marree Man tak nikdy nebolo rozlúštené. Medzi ďalšie Goldbergove diela patrí obrí obrazec klokana vysádzaného z eukaliptovníkov či socha Panny Márie, ktorá sama mizla v stene domu. Podľa Goldbergových známych bol tvorcom iste práve on.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +9:30
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.656 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km