Skip to content

Moominov dom

Replika domu slávnej fiktívnej rodiny trollov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na malom zastrčenom ostrove západne od Turku stojí kuriózny modrý dom, ktorý by spoznal nejeden Fín. Je to dom slávnej fiktívnej rodiny Moominovcov.

Príbehy tejto milovanej rodiny trollov rozprávala fínska autorka Tove Jansson v niekoľkých detských knižkách a komiksoch napísaných v rokoch 1945 až 1970. Séria Moomin mala obrovský úspech a viedla k mnohým sporom, ktoré pretrvávajú až dodnes.

Moominov dom

Moominov dom v plnej veľkosti stojí v plnej veľkosti na ostrove Kailo a je postavený podľa kresieb v knihách. Príbitok má zvláštny tvar, o ktorom sa hovorí, že inšpiráciu má na starej peci, akomsi krbe, za ktorým žili predkovia Moomin. Je vysoký a okrúhly a je namaľovaný rozmarnou čučoriedkovou modrou farbou a kužeľovitá červená strecha.

Moominov dom

V neskorších rokoch si Jansson sama vymodelovala svoj dom, ktorý sa od prvého výrazne líšil. napriek tomu sa pôvodný modrý dom založený na knihách stále považuje za “skutočný” Moominov dom, tento názor zdieľajú aj tvorcovia tematického parku Moomin Svet v západnom Fínsku. Podivný dom je hlavnou atrakciou parku a návštevníci môžu preskúmať všetkých päť príbehov z knižiek. V parku sú verne zrekonštruované aj ďalšie farebné domčeky z kníh.

Fínsko ponúka ďalšie miesta

Fínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Suomi
Hlavné mesto: Helsinki
Úradné jazyky: fínčina, švédčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 6. december 1917
Rozloha: 338424 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FIN/FI
Internetová doména: .fi
Predvoľba telefónneho čísla: +358

Blízke miesta do +/- 300km