Skip to content

Múzeum 228

Múzeum 228 a Pamätný park bieleho teroru Jin-Mei sú dôležitými miestami na uchovávanie pamiatky na tragické obdobie tchajwanskej histórie, keď stanné právo a biely teror ovplyvnili životy mnohých ľudí.

Približná doba čítania: 4 minúty

Múzeum 228 v Tchaj-peji, hlavnom meste Tchajwanu, je miestom pamiatky na jedno z najtragickejších období histórie ostrova. Názov múzea odkazuje na dátum 28. február 1947, kedy sa v meste odohrala udalosť, ktorá sa neskôr stala známou ako masaker 228.

Taipei 228 Memorial Museum

V tom čase bol Tchajwan pod nadvládou Kuomintangu, ktorý bol vtedajšou vládou Číny. Na ostrove dochádzalo k mnohým konfliktom medzi miestnymi obyvateľmi a novými vládnymi predstaviteľmi, ktorí sa po druhej svetovej vojne usadili na ostrove. V noci z 27. na 28. februára 1947 začala skupina príslušníkov tajnej polície konfiškovať pašované cigarety v obchodoch s potravinami v Tchaj-peji. Táto akcia vyvolala rozhorčenie miestnych obyvateľov, ktorí sa začali organizovať a protestovať proti akcii vlády.

Situácia sa však rýchlo zhoršila, keď sa na scéne objavila Čankajškova nacionalistická armáda. Armáda začala používať násilie a masovo zatýkať a mučiť miestnych obyvateľov. Tento konflikt sa rýchlo rozšíril a dostal sa do celého mesta. Vojaci začali strieľať do demonštrantov a ich rodín, pričom podľa odhadov zahynulo 10 000 až 30 000 ľudí.

V reakcii na túto udalosť bolo vyhlásené stanné právo, ktoré sa stalo podľa mnohých obyvateľov Tchajwanu bielym terorom. Stanné právo bolo v platnosti ďalších 40 rokov a bolo charakterizované obmedzeniami slobody prejavu, zhromažďovania a tlače. Ľudia, ktorí sa odvážili kritizovať vládu, boli zatýkaní a mučení, mnohí z nich zmizli alebo boli popravení. Toto obdobie sa skončilo až v 80. rokoch, počas liberalizácie Tchajwanu.

Múzeum 228 bolo otvorené v roku 1997 pri príležitosti 50. výročia masakra. Jeho cieľom je zachovať a propagovať pamiatku na udalosti, ktoré sa udiali v tomto období. V múzeu sú vystavené fotografie, dokumenty a artefakty súvisiace s masakrom a bielym terorom, ako aj predmety, ktoré boli používané počas tohto obdobia. Múzeum tiež slúži ako miesto na vzdelávanie a informovanie verejnosti o udalostiach, ktoré sa stali v tomto temnom období tchajwanskej histórie.

Taipei 228 Memorial Museum

Okrem múzea 228 existuje aj Pamätný park bieleho teroru Jin-Mei, ktorý sa nachádza v bývalom armádnom detenčnom centre na juhu Tchaj-peju. Tento park bol otvorený v roku 1997 a obsahuje rôzne expozície a informácie týkajúce sa obdobia bieleho teroru. V parku sa nachádza aj múzeum, ktoré obsahuje množstvo informácií o tomto období, ako aj o ľuďoch, ktorí boli zatknutí a mučení v tomto centre.

Pamätný park bieleho teroru Jin-Mei poskytuje návštevníkom možnosť vidieť a cítiť atmosféru obdobia bieleho teroru a uvedomiť si, aké ťažké to muselo byť pre tých, ktorí to zažili.

V súčasnosti sa Tchajwan považuje za jednu z najvyspelejších a najdemokratickejších krajín v Ázii. Ostrov dosiahol obrovský pokrok v oblasti hospodárstva, kultúry a technológií, a stal sa dôležitým partnerom pre mnohé krajiny na celom svete. Napriek tomu Tchajwan nikdy nezabudol na svoju históriu a pamätá si na tých, ktorí trpeli v období bieleho teroru. Múzeum 228 a Pamätný park bieleho teroru Jin-Mei sú dôležitými miestami na uchovávanie pamiatky na toto obdobie a na osvetu verejnosti o tom, čo sa stalo.

Taiwan ponúka ďalšie miesta

Taiwan - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Tchaj-pej
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1912
Rozloha: 36006 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: nový taiwanský dolár
Kód meny: TWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.817 TWD
Medzinárodný kód krajiny: TWN/TW
Internetová doména: .tw
Predvoľba telefónneho čísla: +886

Blízke miesta do +/- 300km