Skip to content

Grand Hotel Tunel

Protiletecké tunely ukryté pod týmto prepychovým hotelom poskytovali úkryt a únikovú cestu - a jednu z najdlhších šmykľaviek na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď sa generál Čínskej republiky Chiang Kai-Shek v roku 1949 stiahol na Taiwan a začal plánovať prípadné prevzatie moci v Číne, chcel miesto, kde by mohol zapôsobiť na svojich hostí a hostiť zahraničných hodnostárov. Jeho manželka Soong Mei-ling preto dala postaviť Grand Hotel – ohromujúcu 12-poschodovú budovu a jednu z najkrajších klasických čínskych budov na svete.

Hotel, ktorý bol založený v roku 1952, sa stal taiwanskou dominantou so svojimi pozlátenými dlaždicami a červenými vermilionovými stĺpmi. S výškou 87 metrov bol niekoľko rokov najvyššou budovou na Taiwane. V roku 1995 vypukol požiar, ktorý zničil väčšinu strechy a horné poschodia. Počas opravy robotníci objavili skrytú funkciu ukrytú pod hotelom – systém dvoch tunelov doplnený 70 metrov dlhou únikovou šmykľavkou pre telesne postihnutých. Boli tam aj bombám odolné lampy, ktoré osvetľovali cestu.

Tunely sú postavené ako protiletecké kryty vedúce do neďalekých parkov. Ich kapacita je cca 10 000 ľudí a boli predovšetkým určené pre vládnych predstaviteľov a dôležité hlavy štátov, aby sa v prípade vojny mohli zachrániť. Tesný, klaustrofobický tobogán a určený len pre jednu osobu naraz, bol v istom čase považovaný za najdlhší na svete.

Grand Hotel Tunel

Dlhé roky boli tunely pre verejnosť zväčša uzavreté – s výnimkou príležitostných súkromných prehliadok – ale hotel ich nedávno otvoril pre prehliadky so sprievodcom. V ponuke sú štyri časové intervaly denne a trasa prehliadky vedie cez tunel, ako aj do bývalého sídla prvého generálneho riaditeľa hotela.

Taiwan ponúka ďalšie miesta

Taiwan - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Tchaj-pej
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1912
Rozloha: 36006 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: nový taiwanský dolár
Kód meny: TWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.568 TWD
Medzinárodný kód krajiny: TWN/TW
Internetová doména: .tw
Predvoľba telefónneho čísla: +886

Blízke miesta do +/- 300km