Skip to content

Múzeum kamenného domu

Dejiny európskych misionárov v Malawi.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vysoko na svahu nad jazerom Malawi sa nachádza mestečko Livingstonia, ktoré v roku 1894 založili misionári zo Slobodnej škótskej cirkvi. Uprostred mesta sa nachádza múzeum Stone House. Múzeum sa nachádza v bývalom dome Dr. Roberta Lawsa, ktorý bol viac ako 50 rokov vedúcim misie Livingstonia, a rozpráva o prvých misionároch a príchode Európanov do Malawi, vtedy známeho ako Nyasaland.

StoneHouse Museum

Možno zaujímavejší ako obsah múzea je však príbeh, ktorý sa skrýva za zbierkou bielych kameňov ležiacich v zarastenej tráve vedľa budovy. Vo februári 1959, počas boja Malawi za nezávislosť od Británie, vypukli v okrese Rumphi, kde sa nachádza Livingstonia, násilnosti. V obave o bezpečnosť Európanov žijúcich v Livingstonii federálna vláda nadviazala kontakt tým, že z lietadla zhodila do mesta dva nenaplnené plynové kanistre. Kanistre obsahovali správu, v ktorej sa misionárom oznamovalo, že ak sa budú cítiť v nebezpečenstve, bude pripravená loď, ktorá ich evakuuje z neďalekého mesta Chitimba. Správa avizovala, že ďalšie lietadlo sa vráti nasledujúci deň, aby dostalo odpoveď. Misionári mali odpovedať položením kameňov na trávnik pred domom Dr. Lawsa v tvare rímskych číslic: “I”, ak sa cítili v bezpečí, a “V”, ak chceli odísť.

StoneHouse Museum

Misionári mali v to popoludnie stretnutie, na ktorom sa rozhodli nielen zostať, ale aj vyslať jasný odkaz mieru, jednoty a harmónie v čase extrémneho rasového napätia. Keď lietadlo nasledujúci deň prelietalo nad Livingstoniou, na trávniku bola položená zbierka obielených kameňov s nápisom “Ephesians 2 v 14”.

Fotografia posolstva z lietadla sa nasledujúci deň objavila na titulnej strane Rhodesian Herald a o niekoľko dní neskôr v Manchester Guardian. List Efezanom 2:14: “Veď on je náš pokoj! On z oboch urobil jedno a vo svojom tele zbúral medzi nimi múr rozdelenia, nepriateľstvo.”

Malawi ponúka ďalšie miesta

Malawi - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Malawi
Hlavné mesto: Lilongwe
Úradné jazyky: angličtina, čičevčina
Štátne zriadenie: unitárna republika
Dátum vzniku: 6. júl 1964
Rozloha: 118484 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: malawijská kwacha
Kód meny: MWK
Kurz (za 1 € dostaneš): 1884.098 MWK
Medzinárodný kód krajiny: MWI/MW
Internetová doména: .mw
Predvoľba telefónneho čísla: +265

Blízke miesta do +/- 300km