Skip to content

Múzeum Karonga

Kultúrne centrum na brehu jazera Malawi zamerané na zachovanie minulosti a súčasnosti Karongy vrátane skamenených pozostatkov Malawisaura.

Približná doba čítania: 3 minúty

Z hlavného mesta Malawi Lilongwe do Karongy, okresu ležiaceho na severozápadnom brehu jazera Malawi, je to osem hodín jazdy autom. Karonga sa nachádza v riftovom údolí, nízko položenej oblasti, kde sa zemská kôra trhá. Vďaka trhlinám sa odkrývajú staré sedimenty a vrstvy hornín, čo uľahčuje objavovanie skamenelín a pomáha skladať dohromady dlhú históriu Zeme. V Karonge je súčasťou tejto histórie aj objav geologického útvaru známeho ako Dinosaur Beds, kde sa v minulom storočí podarilo objaviť množstvo skamenelín starých milióny rokov. V tejto oblasti žili raní predkovia cicavcov z obdobia triasu a dinosaurov z obdobia jury a kriedy, čo viedlo k niekoľkým obdivuhodným objavom.

Malawisaurus

V roku 1928 juhoafrický paleontológ Sidney H. Haughton objavil prvé kompletné skamenené zvyšky Malawisaura, dinosaura z obdobia kriedy, ktorý žil približne pred 125 miliónmi rokov. Pozostatky, ktoré sa zdajú byť tým istým dinosaurom, sa našli aj v Brazílii, čo podporuje teóriu, že tieto dinosaury žili v čase, keď sa kontinenty dnes známe ako Južná Amerika a Afrika rozdeľovali. V nasledujúcich desaťročiach sa v zlomovom údolí Karonga naďalej objavovali prehistorické pozostatky, ktoré priťahovali výskumníkov a paleontológov z celého sveta.

Malawisaurus

V roku 1983 dvaja vedci založili projekt Hominid Corridor Research, ktorý sa zameriaval na štúdium raného ľudského prostredia a pozostatkov hominidov. Títo raní predkovia sú datovaní na obdobie od jedného do ôsmich miliónov rokov, čím sa Karonga popri Etiópii a Južnej Afrike stala uchádzačom o prestížny titul „kolíska ľudstva“.

Malawisaurus

V roku 2004 bolo oficiálne zriadené Kultúrne a múzejné centrum Karonga, ktoré slúži ako centrum pre vystavené skameneliny, pričom jeho ozdobou je Malawisaurus, a ako výskumné zariadenie pre projekt Hominid Corridor a ďalšie vykopávky. O 10 rokov neskôr bolo otvorené kultúrne centrum a tábor pre školy a semináre s expozíciou artefaktov pravekých ľudí, archeologických záznamov a farebných nástenných malieb zobrazujúcich vývoj našich dávnych predkov. Výstava s názvom „Od dinosaurov k demokracii“ zahŕňa históriu obchodu s otrokmi, život pod koloniálnou nadvládou a moderné tradície komunity Karonga.

Malawi ponúka ďalšie miesta

Múzeum Karonga

Malawi - Krátke info

Miestny názov: Malawi
Hlavné mesto: Lilongwe
Úradné jazyky: angličtina, čičevčina
Štátne zriadenie: unitárna republika
Dátum vzniku: 6. júl 1964
Rozloha: 118484 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: malawijská kwacha
Kód meny: MWK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MWK
Medzinárodný kód krajiny: MWI/MW
Internetová doména: .mw
Predvoľba telefónneho čísla: +265

Blízke miesta do +/- 300km