Skip to content

“Národný les” Adak

Najmenší "národný les" Ameriky má iba 33 stromov

Približná doba čítania: 3 minúty

Aleutské ostrovy sú oblúkom sopečných ostrovov, ktoré spájajú kontinenty Severnej Ameriky a Ázie. Toto veterné, neúrodné prostredie je takmer bez stromov, napriek tomu jeden Aleutčan tvrdí, že je domovom amerického národného lesa, hoci je najmenším v krajine, a ten, ešte musí byť oficiálne uznaný ministerstvom poľnohospodárstva.

Národný les Adak pozostáva z presne 33 borovíc, schúlených k sebe. Mimo tohto miesta sa v rozsiahlej krajine žiadne iné stromy nenachádzajú. V skutočnosti je to neprirodzené, je to vlastne pozostatok neúspešného armádneho experimentu.

Adak National Forest

Počas druhej svetovej vojny japonská cisárska armáda obsadila dva najzápadnejšie Aleutské ostrovy. S cieľom posilniť obranu sa americká armáda rozhodla vybudovať leteckú základňu v Adaku. Počas vrcholu sa tu nachádzalo viac ako 6 000 amerických servisných technikov, ktorí v nepríjemnom počasí trpeli pod neustálym snehom, dažďom so snehom, dažďom, hmlou a blatom (Jedná sa o najdaždivejšie miesto v USA, priemerne tu prší 250 dní v roku).

Armádny generál Buckner si myslel, že výsadba vianočných stromčekov môže povzbudiť morálku jeho ľudí. Formálny program výsadby stromov sa uskutočnil v rokoch 1943 až 1945. Bohužiaľ, ani tie najsilnejšie borovice nedokázali vydržať drsné aleutské podnebie. V jednej chvíli zostal iba jediný strom. Bolo to v tom čase, keď sem začiatkom 60. rokov vojaci z rozmaru umiestnili ceduľu “Teraz vstupujete a odchádzate z národného lesa Adak”.

Adak National Forest

Avšak o 50 rokov neskôr, buď vďaka čudnej náhode mikroklímy, alebo vďaka ľudskému zásahu, sa 33 boroviciam podarilo prežiť drsné podnebie a vytvoriť veľmi malý les. Dva veľké prežívajúce háje sa nachádzajú v chránených roklinách Nurse Creek a Hospital Creek.

Na skutočnosť, že stromy boli pôvodne vysadené na Vianoce, zrejme nezabudli ani miestni Aleuti, ktorí každý december zdobia celý les.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km