Skip to content

Národný pamätník Fort Caroline

Táto replika francúzskej osady zo 16. storočia pripomína jeden z prvých pokusov o európske osídlenie v Severnej Amerike.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1564 sa francúzski Hugenoti v snahe vyhnúť sa prenasledovaniu zo strany katolíckej cirkvi vydali na plavbu do Severnej Ameriky a vylodili sa v dnešnom Jacksonville, neďaleko ústia rieky svätého Jána. Nadviazali obchodnú výmenu s domorodými indiánmi Timucuan a postavili pevnosť, pričom si plánovali udržať stály domov v Severnej Amerike.

Táto kolónia však vydržala len do nasledujúceho roka, keď španielske vojská prichádzajúce z nedávno založeného mesta St. Augustine zaútočili na Francúzov, prinútili ich utiecť na sever a zničili ich pevnosť a domy.

Pôvodné miesto pevnosti sa stratilo, ale oddelenie parkov postavilo jej menšiu repliku, aby pripomínala a učila o tejto krátkej, ale dôležitej časti americkej histórie. Okrem toho, že ide o ranú osadu, je toto miesto pozoruhodné aj ako možné miesto, kde sa 30. júna 1564 uskutočnilo prvé pohostenie na Deň vďakyvzdania medzi pôvodnými obyvateľmi a Európanmi.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.071 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km