Skip to content

Stará tehlová cesta

Tento 16-kilometrový úsek cesty z červených tehál je aj po 100 rokoch súčasťou diaľničnej siete, ktorá mala spojiť Miami s Montrealom.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1914 vznikla sieť ciest s názvom Dixie Highway, ktorá mala spojiť Miami s Montrealom v Kanade. Hlavným predstaviteľom a investorom tejto operácie bol americký podnikateľ Carl G. Fisher.

V roku 1916 bola táto časť diaľnice pri floridskom meste Espanola dokončená. Keďže turisti prichádzali na východné pobrežie Floridy, po tejto ceste denne prechádzali stovky návštevníkov na svojich modeloch T. Do polovice 20. rokov 20. storočia mal tento projekt sieť prepojených ciest v 10 štátoch o celkovej dĺžke viac ako 8 000 kilometrov.

Cesta sa však stala zastaranou v roku 1926, keď bola vybudovaná nová cesta US-1 pozdĺž východného pobrežia Floridy v blízkosti jej pláží, od Key West až po Jacksonville. Združenie Dixie Highway Association bolo v roku 1927 rozpustené a veľkú časť systému pohltili iné národné a štátne cesty.

Stará tehlová cesta

Hoci táto cesta už nie je hlavnou cestou, po ktorej sa jazdí, stále tu je a tiahne sa v dĺžke niečo vyše 16 kilometrov. Mnohé z jej červených tehál sú stále neporušené a môžete na nich vidieť rytinu: „GRAVES B’HAM,ALA“ pre spoločnosť Graves Brick Company v Birminghame v štáte Alabama. (Niektoré z týchto tehál nájdete aj v uliciach mesta St. Augustine.)

Ak chcete zažiť, ako vyzerala trasa pred viac ako 100 rokmi ako turista, stačí sa vydať po tejto ceste z červených tehál.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Stará tehlová cesta

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km