Skip to content

Stiltsville

Komunita načierno postavených domov vzdialených viac ako kilometer od pobrežia Floridy. A môžeš si takýto domček aj prenajať napr. na party!

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1933 zčala “Langusťák” Eddie, medzi miestnymi známy pre svoju vynikajúcu rybiu polievku “chowder”, staviať kilometer a pol od pobrežia Miami drevený dom na koloch. Počas posledných dní prohibície sa do neho za pivom a pokerom sťahovali gambleri a pijáci, ktorí si navyše pochutnávali na Eddieho vyhlásenej polievke.

Eddieho stavba bola prvou budovou v Stiltsville, náhodnej zmeske domčekov, ktoré sa stali útočiskom najdrsnejších miamských hriešnikov. V roku 1941 vznikol Quarterdeck Club, pánsky klub výhradne na pozvanie. Rybári tu kotvili medzi budovami, aby sa mohli porozprávať u piva a chytiť pri tom nejakú tú rybu.

Na začiatku 60. rokov sa Stiltsville tešilo veľkej obľube. Osadu tvorilo 27 budov, medzi nimi i nový Bikini Club, ktorý ponúkal ženám v dvojdielnych plavkách drinky zdarma a oddelenú plochu na opaľovanie pre nudistov. Čoskoro však zasiahla nielen vláda, ale i živly. Policajný záťah Bikini Club zavrel kvôli lovu langúst bez povolenia a navyše mimo lovnú sezónu a taktiež kvôli tomu, že nemali licenciu na podávanie alkoholu. Potom sa miestom v roku 1965 prehnal hurikán Betsy, ktorý zmietol všetko okrem šiestich budov.

Stiltsville, USA

Mnohé budovy boli postavené znova, tentokrát však už nemala miestna správa so Stiltsville takú trpezlivosť. Florida vydala majiteľom domčekov povolenie k pobytu len do roku 1999 s tým, že budovy budú potom musieť byť presunuté. Keď daný dátum nakoniec nastal (potom, čo sa miestom prehnal hurikán Andrew, ktorý až na sedem domov všetky zničil), podarilo sa majiteľom spolu s prívržencami stavieb vyjednať s vládou dohodu. Domčeky tak stoja dodnes a ľudia si ich môžu prenajať na večierky.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1