Skip to content

Archeologický národný park Mound Key

Dávno pred príchodom Európanov vybudovali pôvodní obyvatelia Ameriky umelý ostrov z mušlí, ktorý vydržal tisícročia hurikánov.

Približná doba čítania: 3 minúty

9-metrový vrchol ostrova Mound Key je v ostrom kontraste s ostatnými nízko položenými mangrovovými ostrovmi v zálive Estero na Floride. Umelý ostrov, vytvorený z vrstiev nespočetných mušlí, kostí a iného materiálu, postavili Calusovia najmenej pred tisíc rokmi. Slúžil ako ich politické a kultúrne sídlo až do roku 1700. Na jeho najvyššom bode sa nachádzala veľká sieň, ktorá bola dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestilo 2 000 ľudí, a z ktorej sa dalo pozorovať mestské centrum na úrovni súčasných aztéckych mestských štátov.

Kráľovstvo Calusa malo politický vplyv na juhozápadnú Floridu po tisíce rokov. Táto prímorská kultúra vybudovala zložitý systém kanálov a vodných dvorov, z ktorých niektoré sú stále viditeľné v Mound Key, na chov rýb.

Calusovia sú medzi veľkými komplexnými spoločnosťami nezvyčajní tým, že sa nevenovali poľnohospodárstvu. Pozoruhodní sú aj tým, že sa im podarilo udržať kolonizátorov na uzde viac ako 200 rokov. Počas jednej z prvých bitiek so Španielmi v roku 1521 bojovníci Calusa smrteľne zranili Ponce de Leóna, čím si upevnili povesť hrozivých bojovníkov.

Nakoniec kráľovstvo Calusa podľahlo európskym chorobám a vojnovému pustošeniu. Do 19. storočia prežívajúci Calusovia opustili túto oblasť a na Mound Key sa presťahovali bieli osadníci. Jednou z nových osadníkov bola Mollie Johnsonová, ktorá bola napoly Čerokézka. Historici pripisujú jej ochote podeliť sa o svoje značné znalosti v oblasti poľnohospodárstva, pôrodníctva a iných zručností pomoc pri prežití okolitých komunít.

Dnes je na Mound Key, ktorý je súčasťou takzvaného pobrežia Calusa, k dispozícii 120-kilometrová túra na ostrove, ktorá vedie na vrchol a kľukatí sa cez mangrovové a subtropické lesy. Park sa nachádza aj na trase Calusa Blueway Paddling Trail, kde pravdepodobne uvidíte kapustňákov, delfíny, volavky a rybáriky.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1