Skip to content

Národný park Butrint

Malebná lokalita UNESCO, ktorá je zároveň biotopom pre rôzne druhy voľne žijúcich živočíchov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Butrint, ktorý sa nachádza na južnom pobreží Albánska, je starobylé mesto s bohatou históriou a jedinečnou kombináciou vplyvov rôznych civilizácií z celého Stredomoria.

Národný Park Butrint

Prvýkrát ho osídlili Gréci v 7. storočí pred Kristom a potom sa v 2. storočí pred Kristom stalo súčasťou Rímskej ríše. V priebehu storočí Butrint ovplyvnili aj Byzantínci, Benátčania a Osmani. Táto zmes civilizácií a rozmanitých foriem architektúry robí z Butrint výnimočnú archeologickú lokalitu, ktorá je od roku 1992 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Čo je na Butrint skutočne výnimočné, je jeho dobre zachovaný stav, ktorý umožňuje návštevníkom vidieť historické vrstvy, ktoré mesto formovali. V meste nájdete bohatú škálu stavieb na preskúmanie – od chrámov, bazilík a divadiel až po obranné múry a hrady. Antické divadlo, ktoré pochádza z 3. storočia pred n. l., vyniká najmä ukážkou spojenia gréckeho a rímskeho architektonického štýlu.

Butrint je navyše nielen historickým zázrakom, ale aj ekologickým pokladom. Vďaka hornatej krajine v chránenej oblasti na okraji jazera Butrint a kanála Vivari je významným biotopom pre rôzne druhy vtákov a iných voľne žijúcich živočíchov. Návštevníci, ktorí chcú spojiť archeologickú expozíciu s prechádzkami v prírode, nájdu v tomto národnom parku s rozlohou takmer 9 500 hektárov skvelé možnosti.

Národný Park Butrint

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 100.198 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km