Skip to content

Orikum

Na južnom konci zálivu Vlore v Albánsku sa nachádzajú ruiny, ktoré obsahujú ilyrské, grécke a rímske vplyvy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Staroveké ruiny Orikum na južnom konci zálivu Vlorë v Albánsku sú významnou historickou pamiatkou s bohatou históriou, dobre zachovanými ruinami a jedinečnou zmesou ilýrskych, gréckych a rímskych vplyvov.

Archeologický park Orikum

Orikum bolo založené Eubojčanmi a pôvodne sa nachádzalo na ostrove, ktorý mal dobrú polohu pre spojenie s Korfu a Gréckom. Mesto sa nachádzalo len 40 míľ cez more od Otranta, čo z neho robilo výhodnú zastávku medzi Gréckom a Talianskom. Staroveké pramene ho opisovali ako prístav, ale nakoniec získalo štatút polis a približne v rokoch 230 až 168 pred n. l. vydávalo vlastné mince.

Archeologický park Orikum

Vojenský význam Orikumu pretrvával aj pod rímskou nadvládou, keďže slúžil ako vojenská základňa počas vojen Ríma s Ilýrmi a Macedónskom, ktoré ho na istý čas obsadili. Július Cézar sa mesta zmocnil počas občianskej vojny v roku 48 pred n. l. Za osmanskej nadvlády bolo mesto premenované na Orikum Pashaliman, “pašov prístav”, a lagúna a neďaleká základňa albánskeho námorníctva nesie tento názov dodnes.

Archeologický park Orikum

Minulosť mesta nie je poznačená len dávnou históriou; v roku 1950 bol Pashaliman jedinou sovietskou základňou v Stredozemnom mori. Základňa sa v roku 1961 stala horúcim miestom konfliktu medzi Rusmi a Albáncami. Základňa je v prevádzke dodnes a nachádza sa na nej malá flotila lodí. Návštevníci Orikum môžu obdivovať staroveké ruiny, ktoré síce nie sú také rozsiahle a zachovalé ako iné lokality, ale napriek tomu sú pôsobivé. Malebné okolie zálivu Vlorë a zelené svahy kopcov vytvárajú úžasnú kulisu, ktorá ešte zvyšuje pôvab tejto historickej pamiatky.

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

Albánsko, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 103.709 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km