Skip to content

Lienkové budovy

Inštalácia, ktorú zdobí neuveriteľných 1 380 lienok, premenila kedysi pochmúrnu, zabudnutú baňu na nikel na pamiatku a významnú budovu.

Približná doba čítania: 2 minúty

V mestečku Prrenjas, ktoré sa nachádza vo východnom Albánsku, sa kedysi schátraná priemyselná pamiatka zmenila na podmanivú dominantu. Umelec Eljan Tanini vzal dvojicu opustených veží na ťažbu niklu – pozostatky neúspešných priemyselných snáh Albánska za komunistickej vlády – a premenil ich na ohromujúcich 1 380 lienok. Tieto lienky, ktoré symbolizujú ženskosť a šťastie, sú živou poklonou primátorke mesta a jeho identite.

Ladybug, Albania

Počas vlády komunistického vodcu Envera Hodžu prešlo Albánsko obdobím intenzívnej industrializácie, pričom bolo odrezané od zvyšku sveta. To zanechalo dedičstvo v podobe starnúcich tovární, bunkrov a banských zariadení roztrúsených po celej krajine. Od pádu komunizmu sú tieto stavby z veľkej časti opustené a predstavujú pietne pamiatky na represívnu minulosť. Umelecké projekty, ako je ten v Prrenjas, však ukazujú potenciál, ako tieto miesta premeniť na symboly obnovy a nádeje.

Ladybug, Albania

Projekt bol dokončený len za 22 dní a je natretý ekologickou farbou. Okrem toho na jednej z veží vyrástol vo výške 52 metrov strom, ktorý predstavuje výrazný symbol húževnatosti prírody.

Pri prechádzaní zaujímavou krajinou Albánska ponúka zastávka v Prrenjas jedinečnú príležitosť byť svedkom tohto neobyčajného spojenia priemyselného úpadku a súčasnej umeleckej vízie. Prostredníctvom iniciatív, ako je táto, pomáhajú umelci nanovo definovať historické jazvy Albánska ako plátna pre kultúrne vyjadrenie a ukazujú, že aj na tých najnepravdepodobnejších miestach je priestor pre krásu a zmenu.

Ladybug, Albania

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 100.198 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355