Skip to content

Pirgi

Počul si už o ostrove Chios? Možno v spojitosti s tabletkami Masticha. Na tomto gréckom ostrove v Egejskom mori v blízkosti Turecka sa ukrýva jedna nádherná mastichova dedinka, ktorá ma ledva 1000 obyvateľov, ale vyhľadávajú ju turisti z celého sveta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prechádza po Pirgi, ostrovnom meste s počtom obyvateľov okolo 1 000, je úžasnou prehliadkou geometrických vzorov a motívov. Ako jedna z “mastichových dedín“, ktorá kedysi preslávila malebný grécky ostrov Chios. Mastich je miazga získaná výhradne z mastichových stromov, ktorá sa používa na výrobu liekov, potravín, likérov a prírodných žuvačiek. Už od dôb starých Grékov (prvé zmienky sa našli v Hippokratových poznámkach) cez obdobie osmanskej ríše, bol mastich veľmi ceneným produktov a odvtedy sa zmenilo na tomto veľmi málo.

Mastichová výroba zostáva hrdou tradíciou a je rozhodujúcou komoditou pre miestnu ekonomiku. Druhou komoditou je tzv. Pyrgiho “xista”, čo sú maľované vzory po celom meste na fasádach domov, ktoré priťahujú stály prúd turistov. Táto technika je dedičstvom janovských Talianov, ktorí so sebou priniesli “vrstevnatý” postup pre vytváranie motívov (STUCCO). Iná teória hovorí o vplyve orientu. Táto technika začína vždy od stredu a pozostáva zo vzorov štvorcov, kosoštvorcov, kruhov a trojuholníkov. Veľa z nich má ornamenty ako kytice vo vázach, bociany, konáre stromov, podlhovasté listy, atď…. Najprv je vyrobená základná biela vrstva. Na to je nanesená druhá vrstva vyrobená z čierneho piesku, ktorý z mora prináša na Mavros Gialos. Po zahladení sa nanesie vápno a následne sa vyrezávajú vzory.

Vďaka unikátnemu vzhľadu sa mestečko nečakane objavilo v hľadáčiku turistov. Tento štýl je vrcholom pre charakteristickú taliansku renesanciu.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km