Skip to content

Ciudad Mitad del Mundo

Pomník postavený priamo na rovníku. Aspoň si to mysleli. Bohužiaľ sa sekli o 250 metrov. Zober telefón a hľadaj tie správne súradnice. Sú neďaleko.

Približná doba čítania: 2 minúty

Aby si sa dostal na miesto, kde sa stretáva severná a južná pologuľa, stačí v Quito nasadnúť na autobus do Ciudad Mitad del Mundo, teda “mesta v strede sveta”. Tu nájdeš nie jednu, ale hneď tri verzie rovníka, každú vypočítanú pomocou iných metód.

Ciudad Mitad del Mundo

V roku 1982 bol postavený monument v tvare pyramídy s guľou na vrchole, ktorý podľa francúzskej geodetickej misie z roku 1743 označuje rovník. Monument s múzeom o ekvádorskej kultúre leží obliehaný reštauráciami, obchodmi a planetáriom. Oranžová čiara uprostred chodníka poskytuje mnoho príležitosti vyfotiť sa s každou nohou na inej pologuli. Jediným problémom je to, že po vzniku GPS systému bola pozícia rovníka určená o 240 metrov severnejšie.

Ciudad Mitad del Mundo

Neďaleké Intiñan Solar Museum sa prehlasuje za skutočnú hranicu medzi severnou a južnou pologuľou, čo ti sprievodcovia radi dokážu pomocou moderných vedeckých experimentov. Návštevníci s úžasom zistia, že dokážu udržať vajce na špičke špendlíka a vypustiť umývadlo, bez toho, aby sa v ňom voda zvírila. Ide však len o trik, pokiaľ máš dostatok trpezlivosti, dokážeš vajce na špičke špendlíka udržať kdekoľvek na svete.

Múzeum tvrdí, že správna poloha rovníka bola určená pomocou GPS systému americkej armády, GPS zariadenia v mobiloch návštevníkov však s pozíciou nesúhlasí. Podľa týchto ukazovateľov rovník síce mestom Mitad del Mundo prechádza, nie však po oranžovej čiare na chodníku, ani múzeom, ale na neoznačenom mieste uprostred prašnej cesty.

Ciudad Mitad del Mundo
Skutočný rovník nájdeš len o 240m ďalej. Zapni si kompas na mobile a nájdi 0 ° 0 ‘0 ”!

Ekvádor ponúka ďalšie miesta

Ekvádor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ecuador
Hlavné mesto: Quito
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1840
Rozloha: 283561 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: EC
Internetová doména: .ec
Predvoľba telefónneho čísla: +593