Skip to content

Oáza Gaberoun

Na brehu tejto úžasnej púštnej oázy sa nachádza opustená beduínska dedina.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento žiarivo modrozelený klenot jazera obklopený zlatým pieskom, kam až oko dovidí, vyzerá ako malý ostrovný raj ukrytý medzi dunami saharskej púšte. Vodu lemujú palmy a v jednom rohu brehu sa nachádzajú ruiny opustenej dediny.

Oáza Gaberoun, Líbya

Pozdĺž oázy Gaberoun (píše sa aj Gabroon, Gabraun a Gabr Awhn) kedysi žil beduínsky kmeň. Lovili morské kôrovce, malé živočíchy podobné červom, ktoré žijú v jazere. Nemohli sa však spoliehať na samotné jazero, ktoré im poskytovalo pitnú vodu, najcennejší poklad púšte. Namiesto toho museli kopať pod pieskom po jeho obvode a hľadať podobné podzemné pramene, ktoré živia stromy.

Oáza Gaberoun, Líbya

Vláda v 80. rokoch 20. storočia presťahovala celý kmeň do novovybudovanej dediny. Ruiny ich starej osady však zostali opustené, aby sa piekli pod páliacim slnkom.

Chátrajúci turistický tábor s hŕstkou chatrčí na spanie a malým trhom udržiava sporadický prúd ľudského života v inak opustenej oáze. Tí, ktorí sem zavítajú, sa radi kúpu v jazere, ktoré je vďaka svojej slanosti príjemným miestom na plávanie, najmä preto, že jeho hladina je zvláštne chladná. Čím hlbšie sa ponoríte, tým je teplota vody teplejšia.

Oáza Gaberoun, Líbya

Líbya ponúka ďalšie miesta

Oáza Gaberoun

Líbya - Krátke info

Miestny názov: ليبيا
Hlavné mesto: Tripolis
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: dočasná vláda
Dátum vzniku: 24. december 1951
Rozloha: 1759540 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: líbyjský dinár
Kód meny: LYD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR LYD
Medzinárodný kód krajiny: LBY/LY
Internetová doména: .ly
Predvoľba telefónneho čísla: +218