Skip to content

Bahenná sopka Piparo

Miesto ničivej novodobej erupcie bahennej sopky, ktorá pochovala časť dediny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na južnom okraji centrálneho pohoria Trinidad leží malá dedinka Piparo, ktorá sa môže pochváliť niekoľkými nárokmi na slávu: Po prvé, je to miesto, kde sa legendárny calypso Ras Shorty rozhodol odísť do dôchodku; po druhé, bola to základňa známeho drogového baróna Dole Chadeeho až do jeho popravy v roku 1999; a nakoniec, čo je mimoriadne dôležité, dedina Piparo bola miestom bizarnej, veľmi ničivej erupcie bahennej sopky, ktorá sa odohrala 22. februára 1997.

Vďaka záchvevom a duneniu, ktoré len krátko tesne varovali pred nadchádzajúcou ničivou erupciou, mohli dedinčania utiecť na poslednú chvíľu pred tým, ako magmatické bahno zaplavilo ich domy od podlahy až po strop. Autá a domy boli pochované pod nánosom bahna, ktoré rýchlo stvrdlo na hlinu podobnú betónu. Hoci nikto nezahynul, 31 rodín bolo natrvalo vyhnaných zo svojich domovov.

Od tohto osudného dňa bola zriadená náhradná cesta do Pipara cez neďalekú Guaracaru a pôvodná bahenná sopka teraz leží nečinná na mieste erupcie z roku 1997. Pozostatky zničených domov, cesty do nikam a všeobecný chaos sú viditeľné dodnes.

Výbuch bahennej sopky Piparo nie je v Trinidade ojedinelým prípadom. Hoci sú oveľa zriedkavejšie ako ich výskyt na pevnine, bahenné sopky vytvorili dočasné ostrovy pri Trinidade aj v rokoch 1964 a 2001. Okrem toho sa v oblasti nachádza aj približne 15 ďalších bahenných sopiek, takže prehliadka týchto fascinujúcich a vzácnych geologických útvarov je skvelou pripomienkou zvláštnych spôsobov, ktorými príroda naďalej nečakane potvrdzuje vládu nad svojimi nájomníkmi.

Bahenná sopka

Trinidad a Tobago ponúka ďalšie miesta

Trinidad a Tobago - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Trinidad and Tobago
Hlavné mesto: Port of Spain
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 31. august 1962
Rozloha: 5131 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: trinidadsko-tobažský dolár (= 100 centov)
Kód meny: TTD
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.389 TTD
Medzinárodný kód krajiny: TTO/TT
Internetová doména: .tt
Predvoľba telefónneho čísla: +1868

Blízke miesta do +/- 300km