Skip to content

Ostrov Cubagua

Tento venezuelský ostrov je známy svojím významom pre ranú španielsku kolonizáciu a obchod s perlami.

Približná doba čítania: 4 minúty

Ostrov Cubagua, ktorý sa nachádza pri severozápadnom pobreží Venezuely, má fascinujúcu históriu a sú na ňom pozostatky kedysi prosperujúceho mesta Nueva Cadiz. Tento malý ostrov s rozlohou len 24 km² zohral významnú úlohu pri počiatočnom objavovaní a kolonizácii Ameriky.

Nueva Cadiz, ktoré v roku 1500 založil španielsky objaviteľ Alonso de Ojeda, bolo jedným z prvých európskych osídlení v Novom svete. Rýchlo sa stalo rušným centrom činnosti, ktoré priťahovalo obchodníkov, bádateľov a hľadačov bohatstva zďaleka i zo širokého okolia. K prosperite mesta prispievalo najmä potápanie a obchod s perlami.

Potápanie za perlami bolo v tomto období hlavnou ekonomickou činnosťou na ostrove Cubagua. Vody okolo ostrova boli bohaté na ustrice, z ktorých sa získavali nádherné perly, po ktorých túžila európska šľachta. Perleťový priemysel prekvital a priťahoval potápačov, ktorí riskovali svoje životy pri hľadaní týchto vzácnych drahokamov. Perly z Cubaguy sa stali veľmi vyhľadávanými a vyvážali sa do Európy, kde zdobili kráľovské rodiny a aristokraciu.

Nueva Cadiz vďaka tomuto výnosnému obchodu prekvitalo. Mesto sa stalo taviacim kotlom kultúr a usadili sa v ňom obchodníci zo Španielska, Portugalska, Talianska a ďalších európskych národov. Vďaka svojej strategickej polohe sa stalo dôležitou zastávkou pre lode cestujúce medzi Európou a Amerikou.

Prosperita Nueva Cadiz však trvala krátko. Ostrov viackrát postihli prírodné katastrofy ako zemetrasenia a hurikány, ktoré spôsobili rozsiahle škody. Okrem toho zmeny obchodných trás a objavenie bohatších ložísk perál na iných miestach viedli k poklesu významu Cubaguy ako centra potápania za perlami.

V polovici 16. storočia bolo mesto Nueva Cadiz úplne opustené. Dnes si návštevníci ostrova Cubagua môžu prezrieť pozostatky tohto kedysi prosperujúceho mesta. Archeologické vykopávky odhalili ruiny domov, kostolov a ďalších stavieb, ktoré ponúkajú pohľad na jeho zašlú slávu.

Okrem historického významu je ostrov Cubagua aj podmanivou prírodnou destináciou. Jeho nedotknuté pláže, krištáľovo čistá voda a rozmanitý morský život z neho robia raj pre milovníkov prírody. Milovníci šnorchlovania a potápania môžu preskúmať podmorský svet v okolí ostrova, kde sa pod vodou nachádzajú pozostatky dávnych civilizácií.

Ostrov Cubagua a jeho mesto Nueva Cadiz slúžia ako pripomienka ranej európskej prítomnosti v Amerike a vplyvu obchodu a objavovania na formovanie svetových dejín. Ponúka jedinečnú zmes histórie, kultúry a prírodných krás, vďaka čomu je zaujímavou destináciou pre cestovateľov, ktorí sa chcú ponoriť do minulosti a zároveň si vychutnať pokojnú krásu súčasnosti.

Venezuela ponúka ďalšie miesta

Venezuela - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Venezuela
Hlavné mesto: Caracas
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 30. marec 1845
Rozloha: 916445 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: venezuelský bolívar
Kód meny: VES
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.04 VES
Medzinárodný kód krajiny: VE
Internetová doména: .ve
Predvoľba telefónneho čísla: +58