Skip to content

Letisko Pearls

Na zarastenom bývalom letisku Pearls ležia dve lietadlá Antonov, ktoré kedysi Kube daroval Sovietsky Zväz. Ich vyblednuté, hrdzavé trupy sú vzácnou pripomienkou kubánskej invázie, ktorá prebehla v Grenade medzi rokmi 1979-1983.

Prvé letisko ostrova bolo v roku 1984 nahradené medzinárodným letiskom Maurice Bishop International Airport. Stavba nového aerodrómu bola pre USA zámienkou k invázii Grenady. Vláda Ronalda Regana si výstavbu dlhej pristávacej dráhy, nna ktorej mohli pristávať vojenské lietadlá, vyložila ako dôkaz toho, že sa Kuba a ZSSR chystali na Grenade skladovať zbrane. Dnes je už jasné, že letisko bolo postavené čisto pre civilné účely.

Letisko Pearls i dve sovietske lietadlá boli opustené v roku 1983 po ukončení americkej invázii. Hrdzavé trupy jednomotorového dvojplošníka a lietadla s turbovrtuľovým motorom ležia vedľa seba bez povšimnutia, okrem občasného oňuchania kozou či kravou.

Hoci sa z dráhy už nelieta, doteraz na ňu nebolo celkom zabudnuté. Každoročne sa tu koná závod áut na krátku vzdialenosť.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Pearls Airport, Grenada
12.1461585127,-61.6139965
Stiahni si KML súbor
Grenada - Krátke info

Grenada
Miestny názov: Grenada
Hlavné mesto: Saint George’s
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. februára 1974
Rozloha: 348 km²
Mena: východokaribský dolár
Kód meny: XCD
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.032 XCD
Medzinárodný kód krajiny: GD
Internetová doména: .gd
Predvoľba telefónneho čísla: +1473

Blízke miesta do +/- 300km