Skip to content

Letisko Pearls

Stopy bývalého Sovietskeho zväzu nájdeš napr. aj v Karbiku na starom opustenom letisku na ostrove Grenada

Približná doba čítania: 2 minúty

Na zarastenom bývalom letisku Pearls ležia dve lietadlá Antonov, ktoré kedysi Kube daroval Sovietsky Zväz. Ich vyblednuté, hrdzavé trupy sú vzácnou pripomienkou kubánskej invázie, ktorá prebehla v Grenade medzi rokmi 1979-1983.

Prvé letisko ostrova bolo v roku 1984 nahradené medzinárodným letiskom Maurice Bishop International Airport. Stavba nového aerodrómu bola pre USA zámienkou k invázii Grenady. Vláda Ronalda Regana si výstavbu dlhej pristávacej dráhy, nna ktorej mohli pristávať vojenské lietadlá, vyložila ako dôkaz toho, že sa Kuba a ZSSR chystali na Grenade skladovať zbrane. Dnes je už jasné, že letisko bolo postavené čisto pre civilné účely.

Letisko Pearls i dve sovietske lietadlá boli opustené v roku 1983 po ukončení americkej invázii. Hrdzavé trupy jednomotorového dvojplošníka a lietadla s turbovrtuľovým motorom ležia vedľa seba bez povšimnutia, okrem občasného oňuchania kozou či kravou.

Hoci sa z dráhy už nelieta, doteraz na ňu nebolo celkom zabudnuté. Každoročne sa tu koná závod áut na krátku vzdialenosť.

Grenada ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Grenada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Grenada
Hlavné mesto: Saint George’s
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. februára 1974
Rozloha: 348 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: východokaribský dolár
Kód meny: XCD
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.879 XCD
Medzinárodný kód krajiny: GD
Internetová doména: .gd
Predvoľba telefónneho čísla: +1473

Blízke miesta do +/- 300km