Skip to content

Palác mieru a zmierenia

Ikonická pyramída od slávneho britského architekta Normana Fostera navrhnutá tak, aby reprezentovala všetky svetové náboženstvá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Palác mieru a zmierenia (známy aj ako Palác mieru a dohody), postavený v rokoch 2004 až 2006 v hlavnom meste Kazachstanu Nursultan (predtým Astana), je jednou z najpôsobivejších pyramíd na svete – možno až na druhom mieste po Veľkých egyptských pyramídach, ale o tom by sa mohli hádať fanatici modernej architektúry a starovekých stavieb.

V paláci, ktorý reprezentuje všetky náboženské vierovyznania sveta, sa nachádzajú vzdelávacie zariadenia, národné centrum pre rôzne geografické a etnické skupiny Kazachstanu a opera s kapacitou 1 500 miest.

Rozmanitosť je zastúpená v dizajne celej budovy, ktorá jasne pripomína mohutný trojuholník, vysoký 62 metrov so základňou, ktorá má rozmery štvorca 62 x 62 metrov. Spodné časti trojuholníka sú obložené svetlou žulou, zatiaľ čo v horných častiach sú vitráže s holubicami, ktoré navrhol Brian Clarke. Vzhľadom na extrémne prostredie, v ktorom sa pyramída nachádza, museli inžinieri navrhnúť oceľový a betónový skelet, ktorý je schopný odolať rozpínaniu a zmršťovaniu spôsobenému teplotami, ktoré sa pohybujú od -40 do 40 stupňov Celzia.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km