Skip to content

ALZHIR

V stalinskom väzenskom tábore pre manželky a deti mužov obvinených zo zrady sovietskeho štátu je dnes pamätné múzeum.

Približná doba čítania: 3 minúty

Uprostred kazašskej stepi sa nachádza bývalý Stalinov väzenský tábor, v ktorom je dnes pamätný komplex a múzeum, ktoré úprimne vzdávajú úctu tým, ktorí trpeli rukami totalitného sovietskeho štátu – najmä manželkám mužov obvinených z vlastizrady.

Návštevníci hlavného mesta Kazachstanu, Astany, si vychutnajú atmosféru ako v Las Vegas, kde sa lesknú nové budovy, ktorým dominuje žiarivé zlaté a modré sklo a kov. Záujemcovia o pamiatky môžu obdivovať výšku a dizajn Smaragdových veží, obdivovať neskutočne futuristické panorámy, cestou navštíviť vrchol ikonickej veže Baiterek a pokochať sa nepravdepodobnou panorámou stredoázijskej stepi.

Astana má aj oveľa temnejšiu históriu, ktorá sa skrýva na okraji bohatého veľkomesta. V 30. rokoch 20. storočia v meste Akmol, asi 20 míľ západne od Astany, zriadil Josif Stalin špeciálny gulag s názvom “Akmolský pracovný tábor pre manželky zradcov vlasti”, známejší pod ruskou skratkou ALZHIR. V tábore boli väznené ženy a deti, ktorých jediným zločinom bolo príbuzenstvo s mužom, ktorého štát odsúdil, často bez akéhokoľvek zreteľného dôvodu.

V tomto kafkovskom prostredí väzni pracovali na produkcii oblečenia a materiálu pre vojakov bojujúcich v druhej svetovej vojne. V lete tu panujú teploty blížiace sa k 100 stupňom Fahrenheita, zatiaľ čo v zime môže ortuť klesnúť na menej ako 40 stupňov pod nulou, a podmienky v tábore sotva stačili na prispôsobenie sa podnebiu.

Memorial Alzhir

Pozoruhodné je, že kazašskí predstavitelia sa nesnažia toto pochmúrne dedičstvo zahmlievať, ale naopak, vybudovali a propagujú múzeum na pamiatku tých, ktorí v ALZHIR-e trpeli a zomreli. Historický železničný transport, zrekonštruovaná strážna veža a viaceré sochy obklopujú jedinečne riešené múzeum, ktoré obsahuje množstvo relikvií a súvisiacich príbehov, ktoré rozprávajú o bolestných detailoch väzenského života. Životopisy tých, ktorí prežili, sú skutočným svedectvom sily ľudského ducha. Žiaľ, ako ukazujú exponáty, príbehy priveľa žien sa skončili tragicky.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km