Skip to content

Komplex mauzóleí Abai a Šakarim

Dvojica vysokých pamätníkov pripomína dvoch najväčších kazašských básnikov a filozofov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Rozsiahla a lákavá eurázijská step stelesňuje nekonečnosť času a priestoru. Preto nie je divu, že srdce stepi je miestom, kde sa nachádzajú pozostatky dvoch najväčších básnikov a filozofov tohto regiónu. Dvojité mauzóleum venované Abai Kunanbayev ( 1845 – 1904) a Shakarim Kudayberdiyev ( 1858 – 1931) sa týči nad kazašskou savanou, ktorá sa vypína k nebeskej klenbe, a je strhujúcim svedectvom ich trvalého vplyvu.

Abai, často označovaný za zakladateľa kazašskej písanej literatúry, je v Kazachstane a v celej Strednej Ázii hojne ospevovaný. Jeho najznámejším dielom je Kniha slov, v ktorej prostredníctvom poézie nabáda svojich čitateľov, aby sa vyhýbali skorumpovanosti a osvojili si dobré morálne vlastnosti. Bol však známy aj tým, že preklenul priepasť medzi Východom a Západom prekladom diel mnohých európskych velikánov vrátane Goetheho, Shakespeara a Lermontova do kazaštiny pre širšiu verejnosť.

Abaiov synovec a jeho spoločník v krypte, Šakarim, je známy svojou knihou s úsečným názvom Tri pravdy, ktorej dokončenie mu trvalo 30 rokov. Žiaľ, keď sa so svojimi pravdami postavil proti novovzniknutému Sovietskemu zväzu, Stalin ho dal v roku 1931 zastreliť a jeho spisy zakázal. Až v 80. rokoch 20. storočia boli jeho diela znovuobjavené a oslavované ako bod kazašskej hrdosti.

Komplex, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 1995, bol postavený neďaleko dediny Zhidebay v regióne, kde kedysi vládol Abaiov otec ako sultán. Samotné Abaiovo mauzóleum je vysoké približne 37,5 metra, zatiaľ čo mauzóleum jeho synovca je o niečo nižšie, má približne 35 metrov. Neďaleko sa nachádzajú pamätníky a pohrebiská pre viacerých členov rodiny vrátane jedného pre Abaiovu matku.

Neďaleko sa nachádza Abaiov dom, v ktorého areáli sa nachádza malá pyramída, ktorá si robí dosť pochybný nárok na označenie geografického stredu Eurázie.

Abai a Šakarim

Okrem pamätníkov a mešity sa v komplexe nachádza aj knižnica a amfiteáter, ktoré naplno oslavujú vzdelanosť a vplyv učeného spisovateľa. Každoročne sa tu koná orátorská súťaž pre deti od ôsmeho do jedenásteho ročníka. Súčasný recitačný rekord drží žiak, ktorý predniesol 400 Abaiových básní a piesní naspamäť.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Komplex mauzóleí Abai a Šakarim

Kazachstan - Krátke info

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7