Skip to content

Pamätník Sojuz 11

Pozostatky pamätníka v odľahlej kazašskej púšti venované jediným ľuďom, ktorí zahynuli vo vesmíre, posádke rakety Sojuz 11.

Približná doba čítania: 4 minúty

V strede Kazachstanu, 16 míľ od najbližšej cesty, leží obrovský čierny monument, ktorý doteraz videla len hŕstka ľudí. Je to pamätník Sojuz 11.

Na Zemi sa narodil každý človek, ktorý kedy žil – rekord, ktorý podľa odhadov nebude prekonaný až do roku 2050. Boli však aj muži – presnejšie traja – ktorí zomreli ďaleko mimo zemskej atmosféry.

Zo 439 ľudí, ktorí boli kedy vyslaní do vesmíru, sa len 18 nikdy nevrátilo späť a z týchto 18 ľudí len trojčlenná posádka lode Sojuz 11 zahynula vo “vesmíre”, ktorý vláda USA definuje ako vzdialenosť najmenej 50 míľ od povrchu Zeme.

Ruská raketa Sojuz 11, ktorá odštartovala v júni 1971, bola jedinou pilotovanou misiou, ktorá sa dostala na palubu prvej vesmírnej stanice na svete, Saljut 1. Posádka tam vytvorila svetový rekord v najdlhšom čase strávenom vo vesmíre – 22 dní, ktorý o dva roky neskôr prekonala americká loď Skylab 2.

Soyuz 11 Memorial
Takýto pamätník postavili miestni obyvatelia pravdepodobne na konci roku 1973.

Napriek požiaru v 11. deň a skutočnosti, že pri zapnutí bežeckého pásu vibrovala celá vesmírna loď, misia prebehla úspešne. Teda až do chvíle, keď nastal čas vrátiť sa domov.

Tesne po opustení vesmírnej stanice traja členovia posádky zomreli na udusenie. Spôsobila to drobná technická chyba, keď sa dve skrutky spájajúce orbitálny a zostupný modul otvorili súčasne (na rozdiel od postupného otvárania). Tým sa zdvojnásobila pôsobiaca sila a praskol ventil, ktorý automaticky stabilizoval tlak v kozmickej lodi.

Soyuz 11 Memorial
Takto vyzeral pamätník, odhalený 2. októbra 1974.

Tlak vo vnútri kozmickej lode klesol na nulu za tri a pol minúty. Raketa o niekoľko hodín neskôr pristála na vidieku v Kazachstane, kam sa záchranná posádka vydala vyzdvihnúť telá. Podľa predsedu ruskej štátnej komisie posádka zistila, že telá troch mužov boli “Tváre mali pokryté tmavými, modrinám podobnými škvrnami a z nosov a uší im vytekala krv”.

Na uctenie ich pamiatky ruská vláda presne na mieste, kde Sojuz 11 pristál uprostred ničoho, postavila veľký čierny pamätník s tromi stranami, na každej z ktorých je gravírovaná tvár jedného z troch členov posádky. Pamätník postavený v roku 1973 bol pre svoju odľahlosť takmer nikdy nenavštevovaný, ale vzdával náležitú úctu tým, ktorí prišli o život pre vesmírne preteky.

Žiaľ, vydržal len 39 rokov. V roku 2012 skupina návštevníkov zistila, že pamätník bol poškodený vandalmi. Zostali z neho len kovové tyče a roztrúsené trosky. Od roku 2016 bol nainštalovaný nový, menší pamätník s nápisom: “Výkon posádky kozmickej lode Sojuz-11 zostane navždy v pamäti vďačných potomkov. Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Patsajev dokázali možnosť dlhodobého pobytu človeka mimo Zeme, čím položili základ pre budúce vesmírne projekty”.

Možno najlepším spôsobom, ako odkaz posádky Sojuzu 11 prežije, je v srdciach a mysliach všetkých, ktorí si pripomínajú ich obetu na našej pokračujúcej ceste do vesmíru.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 478.299 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7