Skip to content

Petrova Gora

Tento obrovský kovový monument sa pomaly rozoberá na betónovú kostru.

Približná doba čítania: 3 minúty

Petrova hora, postavená na pamiatku chorvátskych partizánskych obetí druhej svetovej vojny, pripomína tých, ktorí statočne bojovali proti šíriacemu sa fašizmu. Pre podnikavých Chorvátov je však toto všetko stará správa a Petrova Gora je len vhodným zdrojom nového lesklého stavebného materiálu.

Pamätník Petrova Gora, ktorý v roku 1981 postavil Vojin Bakić, má 12 poschodí a týči sa na vrchole hory s rovnakým názvom. “Petrova Gora” alebo “Petrova hora” je tiež domovom systému podzemných komnát a tunelov, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžili ako tajná poľná nemocnica a zároveň ako tlačiareň pre Zväz komunistov Juhoslávie.

Bývalé juhoslovanské krajiny sú plné futuristických brutalistických pamiatok a väčšina z nich je pod ochranou chorvátskeho štátu. Pamätník Petrova Gora má však problém. Objekt zjavne nemá náležitú právnu dokumentáciu a doklady a keďže ho nemá kto chrániť, pamiatka sa stala ľahkým terčom miestnych obyvateľov, ktorí hľadajú bezplatný stavebný materiál. Už roky pomaly stráca svoj vonkajší kov, panel po paneli.

Petrova hora, Chorvátsko

Napriek ničeniu sa však zdá, že pamiatka sa nikam nechystá. Pod všetkým tým cenným kovom sa skrýva obrovský betónový skelet, ktorý sa vinie do výšky 12 poschodí ako natiahnutý Guggenheim. Zničiť betónový interiér by si vyžiadalo nemalé úsilie, pravdepodobne väčšie, než aké chce vynaložiť miestna vláda, takže monument zostáva v trvalom stave rozobratia.

Tak ako sa zmenilo Chorvátsko, zmenil sa aj význam jeho pamätníka. Tento konkrétny pamätník už nie je vnímaný ako hrdá pripomienka chorvátskej minulosti. Namiesto toho súčasná hrubá podoba pamätníka odráža Chorvátsko, ktoré sa v prvom rade zaujíma o budovanie svojej budúcnosti, aj keď to znamená likvidáciu jeho minulosti.

Petrova hora, Chorvátsko

Nedávno však pamätník našiel jedno nové praktické využitie. Slúži ako vysielacia veža pre chorvátsku televíziu a mobilného operátora T-Mobile.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km