Skip to content

Letecká základňa Željava

Najväčšie juhoslovanské podzemné letisko je v ruinách.

Približná doba čítania: 5 minút

Vo filme Hviezdne vojny: Impérium vracia úder majú povstalci svoje vesmírne lode ukryté v podzemnej základni, odkiaľ vychádzajú len pri útoku na Impérium. Letecká základňa Željava bola verziou tejto základne v komunistickej Juhoslávii.

Objekat 505, ako sa oficiálne nazývala, umiestnená na východe Chorvátska na hranici s Bosnou, bola najväčším podzemným letiskom na Balkáne. Primárnym účelom Objekatu 505 bolo zabezpečiť systém radarového včasného varovania s dlhým dosahom, podobný systému NORAD, ako aj strategické veliteľské centrum pre obranu krajiny.

Výstavba základne Željava prebiehala v prísnom utajení v rokoch 1957 až 1965 a náklady na jej výstavbu predstavovali neuveriteľných šesť miliárd dolárov, čo je trikrát viac ako celkové ročné vojenské rozpočty dvoch najväčších nástupníckych štátov Juhoslávie, Srbska a Chorvátska. Tajná letecká základňa bola umiestnená v úplnom srdci hustej rozľahlej siete vojenských zariadení s piatimi pomocnými letiskami v blízkosti, ako aj s početnými radarovými a protivzdušnými stanovišťami.

Základňa Željava bola vojenským zázrakom, podzemným letiskom so štyrmi východmi, z ktorých každý bol schopný odštartovať stíhačky. Na základni sa nachádzali dve kompletné letky lovcov. Základňa bola navrhnutá tak, aby vydržala priamy zásah 20-kilotonovou jadrovou hlavicou, čo je ekvivalent bomby z Nagasaki, a dala sa hermeticky uzavrieť. Základňa mohla tiež ubytovať až 1 000 ľudí a skladovať zásoby až na 30 dní. Objekat 505 mal tiež prístup k podzemným zásobám vody a generátoru elektrickej energie. Palivo pre generátor sa na základňu privádzalo hlbokým potrubím z podzemného skladu pri meste Bihać.

Základňa Željava bola určená na ochranu krajiny pred zahraničnou agresiou. Žiaľ, jej projektanti nepočítali s možnosťou občianskej vojny. Dňa 25. októbra 1991, v predvečer vojny, Rudolf Perešin, jeden zo stíhacích pilotov nasadených na základni, etnický Chorvát, ktorý nechcel bojovať, zbehol a utiekol zo základne štvrtým východom. Nebol jediný; nie príliš dlho potom zbehol aj Daniel Borović so svojím lietadlom, ktorému sa napokon podarilo pristáť na záhrebskom letisku (Perešin musel odbočiť do rakúskeho Klagenfurtu, jeho lietadlo je teraz vystavené na leteckej základni Zeltweg). Ďalší dvaja piloti – Ivan Selak a Ivica Ivandić – síce neodleteli zo samotnej základne, ale po zničení Željavy boli prevelení do Užice v Srbsku.

Juhoslovanská národná armáda sa počas svojho ústupu z tejto oblasti Chorvátska rozhodla zničiť funkcionalitu leteckej základne, aby ju nemohla využívať žiadna z frakcií v konflikte. Urobili tak odpálením zabudovaných výbušnín. O rok neskôr demoláciu základne dokončila armáda vtedajšej Republiky Srbská Krajina a odpálila ďalších 56 ton výbušnín. Výbuch bol taký silný, že ho bolo cítiť až v Bihači.

Opustená letecká základňa dnes leží na hranici Chorvátska a Bosny a Hercegoviny, pričom línia rozdeľujúca krajiny prechádza stredom pozemku. Pri približovaní sa k tejto lokalite je potrebné zachovávať mimoriadnu opatrnosť, pretože sa tam nachádza veľké množstvo nevybuchnutých mín a iných druhov výbušnín. Policajné sily Bosnianskej federácie využívajú oblasť leteckej základne na výcvik svojej vojenskej jednotky K9 pri vyhľadávaní výbušnín.

Mal by si vedieť

Žiaľ, od migračnej krízy je ťažké dostať sa na toto miesto. Táto letecká základňa sa totiž nachádza presne na hranici medzi Chorvátskom a Bosnou, mnohé policajné hliadky sa tu striedajú. Ak niekoho chytia, bude musieť zaplatiť pokutu. Ale je možné poslať chorvátskej polícii list alebo mail, že ste turista, ktorý chce navštíviť toto miesto. A zvyčajne dostanete povolenie. V tuneloch je primerané množstvo znečistenia polychlórovanými bifenylmi hlavne vo vnútri, ale aj v pôde mimo nich. Okrem toho sa vo vnútri tunelov nachádzalo množstvo detektorov dymu, ktoré boli založené na amerícium-241. Nie je známe, čo sa s nimi stalo počas deštrukcie. Návšteva ako taká môže predstavovať zdravotné riziko.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km