Skip to content

Sanatórium Brestovac

Kedysi tu boli najmodernejšie kúpele na liečbu tuberkulózy, teraz v týchto ruinách vládnu hráči paintballu.

Približná doba čítania: 2 minúty

V lesoch chorvátskeho Záhrebu sa skrývajú pozostatky starej tuberkulóznej nemocnice, ktoré sa rozpadli na strašidelnú ruinu. Sanatórium Brestovac prežilo niekoľko životov – od sanatória cez vojenskú nemocnicu až po paintballovú arénu.

Nemocnica Brestovac bola prvýkrát postavená v roku 1909 a v čase svojho vzniku patrila k najlepším zariadeniam na liečbu tuberkulózy v celej Európe. Uhniezdená v pokojných vysokohorských lesoch poskytovala svojim pacientom krásne miesto na oddych a zotavenie. K vzniku sanatória však neviedla len scenéria. Ako hovorí príbeh, bola to vlastne láska, ktorá viedla k založeniu zariadenia v Brestovci.

Podľa príbehu sa chorvátsky lekár Milivoj Dezman zamiloval do krásnej divadelnej herečky známej ako Lady Sram. Dezman žil pre svoju lásku, a keď ochorela na tuberkulózu, presvedčil predstaviteľov mesta, aby postavili nemocnicu na liečbu tejto choroby, pričom sa postaral o to, aby bola jednou z najlepších a aby v nej mohla byť umiestnená aj jeho láska, ktorá bola jednou z prvých pacientok. Žiaľ, lady Sramová údajne zomrela v roku 1913 a Dezman zostal riadiť nemocnicu ešte dlhé roky.

Sanatórium Brestovac

Sanatórium sa využívalo ako vojenská nemocnica počas oboch svetových vojen, ale v roku 1968 zariadenie chátralo a nakoniec bolo jednoducho opustené, pričom hlavná budova a niekoľko ďalších stavieb sa pomaly rozpadali na strašidelné ruiny.

Dnes je miesto otvorené pre všetkých turistov, ktorí si chcú pozrieť rozpadávajúce sa pozostatky nemocnice, ale zdá sa, že ich dosť často využívajú paintballisti, ktorí si svoje ciele nevyberajú, takže si dávajte pozor.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km