Skip to content

Pevnosť princa z Walesu

Táto bývalá pevnosť bola určená na ochranu výnosného obchodu s kožušinami v 18. storočí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na odľahlom pobreží Hudsonovho zálivu sa nachádza impozantná kamenná bašta známa ako pevnosť princa z Walesu. Pôvodne drevená stavba, dnes existujúca kamenná stavba v tvare hviezdy, bola postavená v roku 1731 na lepšiu ochranu majetku spoločnosti Hudson’s Bay Company v tejto oblasti, predovšetkým pre obchod s bobrími kožušinami.

Prince of Wales Fort National Historic Site

V 18. storočí boli bobrie kožušiny pravdepodobne základným kameňom kanadskej ekonomiky, tieto kožušiny sa používali na výrobu klobúkov a iných odevných doplnkov. Vlastniť klobúk alebo kabát z bobra bolo vo väčšine európskeho sveta významným symbolom postavenia a na ďalekom kanadskom severe sa dali zarobiť veľké peniaze. Útoky na stanovištia obchodníkov s kožušinami alebo ich dobytie sa v tomto období stali obľúbenou stratégiou počas vojny, a tak na niektorých najodľahlejších miestach kontinentu vznikali silne opevnené základne.  

V roku 1782 Francúzsko podniklo expedíciu s cieľom zaútočiť na v tom čase značne poddimenzovanú pevnosť Princa z Walesu a nakoniec ju úplne dobylo bez obetí na oboch stranách. Hoci časť pevnosti bola poškodená, väčšina budov zostala úplne neporušená a je tomu tak dodnes. Spoločnosť Hudsonovho zálivu získala nasledujúci rok kontrolu späť, ale v tom čase už obchod s kožušinami upadal a význam pevnosti rýchlo upadal.

Prince of Wales Fort National Historic Site

Vďaka tomu, že v roku 1920 bola pevnosť vyhlásená za národnú historickú lokalitu Kanady, sa v roku 1929 začalo úsilie o jej obnovu a dnes je pevnosť Prince of Wales Fort neuveriteľne jedinečnou turistickou destináciou/archeologickou lokalitou. 

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.474 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1