Skip to content

Vrak lode MV Ithaca

Hrdzavý trup 250 stôp dlhej obchodnej lode zostáva na mieste, kde uviazla na brehu Hudsonovho zálivu.

Približná doba čítania: 3 minúty

MV Ithaca, ktorá odpočíva asi 12 míľ od malého subarktického mestečka Churchill v Manitobe, sa stala jednou z ikonických dominánt tejto oblasti. Hoci je Churchill známy najmä vďaka ľadovým medveďom a veľrybám beluga, ako turistické atrakcie ponúka aj dva veľké vraky – Ithaku a nákladné lietadlo Miss Piggy. Prvý z nich, ktorý je pri prílive obklopený vodou, možno navštíviť pešo, keď je odliv, alebo v zime, keď záliv zamrzne.

MV Ithaka

Ithaca bola pôvodne pokrstená ako Frank A. Augsbury a spustená na vodu 21. októbra 1922 a skonštruovaná ako nákladná loď na jazero v kanadskom Quebecu pre George Hall Coal Company. Po niekoľkých zmenách vlastníka, názvu a druhu prepravovaného nákladu – vrátane vykonávania transportnej služby počas druhej svetovej vojny – bola loď naposledy predaná v roku 1960 spoločnosti Ithaka Shipping Company a zaregistrovaná gréckemu majiteľovi v Nassau na Bahamách.

Spoločnosť Clarke Steamship Company si prenajala nákladnú loď na prepravu niklového koncentrátu medzi Churchillom a závodmi v Rankin Inlet v Hudsonovom zálive. Plavidlo sa však ako Ithaka plavil len niekoľko krátkych mesiacov. Dňa 14. septembra 1960 loď Ithaca opustila Churchill a smerovala do Rankin Inlet s 30-tonovým nákladom zásob a zariadení vrátane dvoch generátorov a nákladu preglejky pre kanadské ministerstvo dopravy. Bola to jej posledná plavba.

MV Ithaka

Podľa miestnych legiend loď pohltila silná búrka 10 míľ východne od Churchillu. Kapitán v nádeji, že búrku prežije, spustil kotvu. Ako sa Ithaca zmietala a otáčala, kotevná reťaz sa pretrhla a vietor s rýchlosťou 80 míľ za hodinu odtrhol kormidlo lode. Ithaca sa zmietala a narazila na plytčinu vo Vtáčej zátoke, kde spočinula na štrkovej plytčine s obrovskou dierou v dne. Strojovňa Ithacy bola úplne zaplavená.

Po zistení, že odliv necháva loď na suchu, sa 37-členná posádka vylodila bez zranení a incidentov a odišla do bezpečia. Londýnska poisťovňa Lloyd’s, ktorá Ithacu poistila, mala podozrenie na okolnosti stroskotania a odmietla uhradiť celú škodu. Náklad Ithacy bol zachránený a loď bola zbavená všetkého, čo malo aspoň malú hodnotu. To, čo z Ithacy zostalo, zostalo na mieste, kde uviazla, jej hrdzavá schránka sa pomaly rozpadá.

MV Ithaka

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.471 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1