Skip to content

Pamätník Alyosha

Nad starobylým mestom Plovdiv bdie obrovská socha ruského vojaka, ktorá je výraznou pripomienkou sovietskeho obdobia v Bulharsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Túto gigantickú 11-metrovú sochu ruského vojaka môžete vidieť v starobylom bulharskom meste Plovdiv. Postavili ju v roku 1957 ako pamätník “oslobodenia” mesta Červenou armádou počas druhej svetovej vojny.

Pamätník Alyosha

Tento vysoký pamätník sa nachádza na vrchole jedného z mála kopcov v Plovdive s výhľadom na mesto. Názov pamätníka, Aljoša, pochádza z bežnej prezývky ruských vojakov a je tiež názvom oficiálnej hymny Plovdivu počas sovietskeho obdobia v Bulharsku.

Pamätník Alyosha

Hoci pamätník čelil pokusom o zničenie a vandalizmu – a mesto takmer dovolilo, aby ho premenili na obrovskú fľašu Coca-Coly -, Aljoša stále ticho stráži Plovdiv a naďalej je jednou z najvýraznejších pripomienok sovietskeho obdobia v Bulharsku.

Výhľad z vrcholu stavby je neprekonateľný a je pravdepodobné, že tu nájdete mladé rodiny a skupiny mládeže, ktoré si výhľad vychutnávajú spolu s vami.

Pamätník Alyosha

Pri výstupe po spletitom chodníku na vrchol sa vám naskytne pohľad na rímsky amfiteáter na priľahlom kopci. Známa stará mestská “Kapana” (Pasca) je tiež viditeľná a zhora vyzerá ako labyrint kľukatých dláždených uličiek.

Bulharsko ponúka ďalšie miesta

Bulharsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BGN
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km