Skip to content

Podvodná tanečná sála Witley Wonder

Skrytú "tanečnú sálu" pod zámockým jazerom postavil zločinec, ktorý počas súdneho procesu zhltol kyanidovú pilulku. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Viktoriánske sídlo Jamesa Whitakera Wrighta s rozlohou 36 kilometrov štvorcových bolo extravagantné v každom ohľade. Svoje 32-izbové sídlo v honosnom parku s tromi umelými jazerami si Wright postavil z majetku, ktorý získal dlhodobými finančnými podvodmi. Pod jedným z troch jazier sa nachádza jeho najveľkolepejší výtvor: podvodná hala.

Podvodná tanečná sála

Tesne pod vodnou hladinou sa táto úžasná miestnosť pýši klenutým skleneným stropom ako akvárium, na ktorého vrchole sa nad hladinou týči epická socha, ktorá akoby plávala priamo na jazere. Miestnosť sa nazýva tanečná sála, pretože je veľkolepá a má zaoblený pôdorys, ale v skutočnosti to bol fajčiarsky salónik, kde sa Wright zabával so svojimi hosťami. Izba bola úžasná, ale ako všetko ostatné na Wrightovom pozemku bola odsúdená na zánik.

Podvodná tanečná sála

Wright si svoje honosné sídlo postavil z peňazí, ktoré zarobil tým, že investorov obral o milióny dolárov. V roku 1904 ho zatkli, usvedčili z podvodu a odsúdili na sedem rokov za mrežami. Wright si trest nikdy neodpykal. Bezprostredne po vyhlásení rozsudku si vo vestibule súdu vzal život kyanidovou tabletkou. Po jeho smrti kaštieľ kúpil írsky staviteľ lodí William James Pirrie (známy stavbou Titanicu). Kaštieľ vyhorel v roku 1952, ale starobylo vyzerajúca, hrdzou pokrytá súdna sieň s kupolou pokrytou riasami sa stále skrýva pod vodou.

Podvodná tanečná sála

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44