Skip to content

Akvárium Belle Isle

Akvárium Beaux Art sa pýši bohatou zbierkou morských a sladkovodných rýb na ostrove v rieke Detroit.

Približná doba čítania: 3 minúty

V deň otvorenia v roku 1904 sa v rade okolo 44 akvárií s rybami a krásnych zelených obkladov vo farbe vodných rias vystriedalo asi 5 000 návštevníkov. V nasledujúcich rokoch sa tu každý deň vystriedali tisíce návštevníkov.

Budova v štýle Beaux Arts bola v tom čase jedným z najväčších akvárií na svete a správa v Detroit News uviedla, že “je známych len asi šesť alebo sedem ďalších stálych akvárií”.

Budovu navrhli architekti Albert Kahn a George D. Mason a vyznačovala sa obrovskou centrálnou nádržou, veľkolepými stĺpmi a zdobenou fasádou. Nad vchodom je vytesaný Neptún, rímsky boh morí, a pečať a motto mesta: Speramus meliora; resurget cineribus (“Dúfame v lepšie veci; vstane z popola”).

Počas nasledujúcich sto rokov sa táto nevýrazná stavba na ostrove na rieke Detroit, na polceste medzi USA a Kanadou, stala najstarším nepretržite fungujúcim akváriom v Amerike.

Miestna legenda hovorí, že v suteréne sa v čase prohibície nachádzala Speakeasy a že v čase prázdnych peňaženiek a hladných brušiek bola morská korytnačka menom “Big Pete” predaná na miestny rybí trh, kde sa z nej mala stať polievka.

Budova sa v priebehu rokov znovu vzchopila: Nádrže z dreva a lepidla boli nahradené pevnými betónovými a v čase najväčšej slávy akvárium obsahovalo viac ako 3 600 rýb.

Nádrže boli plné sladkovodných a morských rýb až do roku 2005, keď mesto s nedostatkom peňazí akvárium v rámci úsporných opatrení zatvorilo. Miestni občania hlasovali za jeho opätovné otvorenie a roky za to lobovali. Nezisková dobrovoľnícka skupina Belle Isle Conservancy ho zrekonštruovala a znovu otvorila v roku 2012.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1