Skip to content

Podzemné mesto Derinkuyu

Najhlbšie podzemné mesto v Turecku bolo vytvorené na ochranu 20 000 ľudí za masívnymi kamennými dverami. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Podzemné mesto Derinkuyu bolo objavené v nedávnej minulosti, keď istý muž našiel vo svojom dome za stenou skrytú miestnosť, ktorá po ďalšom kopaní viedla do 18 poschodí hlbokého starobylého podzemného komplexu. 

Podzemné mesto, Turecko

Masívny podzemný komplex, ktorý pravdepodobne vznikol približne v 7. alebo 8. storočí pred naším letopočtom, vybudovali vtedajší obyvatelia na ochranu pred útočiacimi vojskami. A akou obranou sa stal. Skryté “mesto”, ktoré sa od svojho vzniku neustále rozrastalo a o niekoľko storočí neskôr sa výrazne rozšírilo počas byzantského obdobia, bolo podľa predpokladov schopné dlhodobo ochrániť 20 000 obyvateľov vďaka viacerým prekvapivo pokročilým, aj keď primitívne realizovaným inováciám. Mesto zostupuje 18 poschodí pod zem, čo je hlbšie ako ktorýkoľvek iný podzemný komplex, ktorý sa v tejto oblasti nachádza, a je vybavený tisíckami vetracích šácht a vodných ciest, ktoré zabezpečovali prísun čerstvého vzduchu a vody do každej úrovne tohto miesta. Nachádzali sa tu priestory pre stajne, kostoly, ubytovanie, sklady a, samozrejme, vinárstvo, aby sa obyvatelia počas obliehania nenudili. Mesto bolo chránené dverami z masívnych kamenných kolies, ktoré sa dali z miesta vchodu vyvaliť, čím sa v podstate stali ďalšou hradbou.

Podzemné mesto, Turecko

Dnes sa na dvoroch a v súkromných sídlach v okolí mesta našlo viac ako 600 vchodov do podzemného mesta Derinkuyu, čo vyvoláva dojem, že v tejto impozantnej obrane mohli byť nejaké diery, ale či už stovky vchodov alebo nie, je otázne, či sa mnohí nepriatelia mohli dostať cez polmetrové kamenné dvere.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.974 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km