Skip to content

Rozprávkové komíny v Kapadócii

Jaskynné obydlia vytesané do skál slúžili ako útočisko pre prvých kresťanov a niektoré boli neskôr dokonca pretvorené na byzantské chrámy zdobené freskami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kapadócia je historická oblasť v Malej Ázii, ktorú v staroveku vlastnili Chetiti, Peržania i Rimania a dnes je súčasťou Turecka. Prví kresťania sa tu ukrývali v podzemných mestách a okrem týchto sú najvýznamnejšími turistickými atrakciami regiónu zvláštne skalné formácie, takzvané rozprávkové komíny. Dnešný obraz oblasti sa začal vytvárať približne pred 25 miliónmi rokov, a to prostredníctvom tunajších aktívnych sopiek. Vrchnú vrstvu vytvorila vyvierajúca láva spolu s inými sopečnými látkami. Túto vrstvu potom pretvarovala erózia: mäkšie časti sa zodrali, tvrdšie sa zachovali (ochránila ich “bazaltová čiapka”) a nadobudli zvláštne stĺpovité tvary.

Cappadocia

Nadprirodzené krásne “rozprávkové komíny” sa často fotia v spoločnosti teplovzdušných balónov. Občas sa tu konajú aj preteky, väčšinou je to však skôr príležitosť pre turistov na to, aby mohli obdivovať nádhernú krajinu z vtáčej perspektívy. Od polovice 90. rokov 20. storočia sa tu organizujú hodinové až poldruhahodinové vyhliadkové lety, pre ktoré je oblasť ako stvorená, veď v priaznivom počasí, keď nefúka príliš silný vietor, sa dá letieť celkom blízko hríbovitých skál. Do väčších košov sa zmestí až 20 osôb. Občas letia balóny tak nízko, že si môžu nazbierať ovocie z tamojších stromov, inokedy však vzlietnu nad 1 000-metrovú výšku a vietor ich odveje do vzdialenosti 20 kilometrov, preto sa odporúča teplo sa obliecť. Teplovzdušné balóny sú v prevádzke celoročne, od jesene do jari sa však v prípade nepriaznivého počasia lety rušia.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.702 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km