Skip to content

Prepadlina Tayq

Silný cyklón kedysi spôsobil, že sa jeden z najväčších závrtov na svete úplne zaplnil vodou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Z dôvodu geologickej štruktúry podložia je na Arabskom polostrove roztrúsené množstvo závrtov. Nárok na slávu Tayq Sinkhole spočíva v jej veľkosti, keďže ide o jeden z najväčších závrtov na svete.

Jaskyňa Taiq

Je taký veľký, že pripomína hlboké wadi alebo roklinu. Prepadlina meria v priemere asi 800 metrov a jej najnižší bod je hlboký 250 metrov.

Podobne ako iné závrty, aj závrt Tayq vznikol v dôsledku toho, že voda rozpúšťala krasový vápenec v podloží, až sa nakoniec zrútila vrchná vrstva pôdy. V tomto prípade bola voda privádzaná riekami tečúcimi pozdĺž Wadi Sharaa a Wadi Thirrat, ktoré sa spájajú pri Tayq.

Jaskyňa Taiq

V máji 2018 zasiahol región cyklón Mekunu s extrémnym vetrom a dažďom. V priebehu štyroch dní sa na oblasť vylial päťnásobok priemerného ročného množstva zrážok, čo spôsobilo záplavy a obrovské škody. Počas tohto obdobia sa do Tayq dostalo toľko vody, že zaplnila celú priehlbinu. Predpokladá sa, že voda pomaly odtekala do mora cez jaskyne spájajúce závrt Tayq so závrtom Tawi Atayr (vzdialeným osem kilometrov) a pobrežím (vzdialeným štrnásť kilometrov).

Jaskyňa Taiq

Na dno závrtu sa dá dostať strmým chodníkom z južnej strany, ale ak sa k závrtu blížite od hlavnej cesty, na dno sa nedá dostať inak ako zlanením z okraja. Miestni dedinčania sa na túto úlohu odhodlajú, keď je sucho a potrebujú si priniesť vodu z jaskyne na dne závrtu. Tí, ktorí túžia po adrenalínovom zážitku, nech sú opatrní: laná, ktorých sa môžete držať, sú lacné a opotrebované a nikto vám nezabráni pokúšať svoj osud.

Omán ponúka ďalšie miesta

Omán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: عُمان
Hlavné mesto: Maskat
Úradné jazyky: arabčina, balúčtina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1971
Rozloha: 309550 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: rial
Kód meny: OMR
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.412 OMR
Medzinárodný kód krajiny: OM
Internetová doména: .om
Predvoľba telefónneho čísla: +968

Blízke miesta do +/- 300km