Skip to content

Ubar

Niektorí tvrdia, že tieto púštne ruiny pochádzajú z legendárnej "piesočnej Atlantídy".

Približná doba čítania: 3 minúty

Ubar je arabská obdoba Atlantídy, len namiesto toho, aby sa potopila na morské dno, zmizla podľa legendy v piesku púšte. Dokonca sa jej hovorí “Atlantída pieskov”. Ubar a Atlantída majú spoločné aj niečo iné – neexistuje jednotný názor na to, či vôbec niekedy existovali.

Nájsť skelet mesta, ktoré možno nikdy neexistovalo, môže byť skľučujúca úloha, ale bádatelia a vedci si dobre uvedomujú prestíž, ktorú by mohli získať, keby ruiny objavili. Je to úrodná pôda, na ktorej legendy a archeologické štúdie zasievajú semienka na rozvíjanie divokých špekulácií.

Ubar, Oman

Podľa jednej z týchto špekulácií sa ruiny Ubaru našli v dedine dnes známej ako Shisr v regióne Dhofar v Ománe. Ruiny nájdené v Shisr sa oficiálne nazývajú Ubar. Je sporné, či ruiny s názvom Ubar v Shisr sú skutočne pozostatkami legendárneho Ubaru.

Archeologické vykopávky naznačujú, že táto osada bola zapojená do obchodu s kadidlom, čo znamená, že mohlo ísť o rozsiahlu kolóniu. Ruiny naznačujú, že tu stála pevnosť obklopená ôsmimi múrmi s vežou na každom rohu, čo zodpovedá opisu legendárneho Ubaru v starovekých dokumentoch. Okrem toho sa časť tejto pevnosti zrútila, keď sa pod ňou vytvorila prepadlina, a niekoľko metrov piesku nakoniec zasypalo všetky ruiny. Pevnosť v Šisre sa teda doslova potopila do púštneho piesku.

Ubar, Oman

Časti pevnosti stále stoja na okraji prepadliska a sú prístupné pre návštevníkov. Iné časti sa prepadli nižšie, ale niektoré sú stále dobre viditeľné. Na najhlbšom konci prepadliska bol vybudovaný tunel, ktorý vedie hlbšie do podzemia, kde sa nachádzajú zvyšky zasypaných stien. Dôvod, prečo sa z pevnosti zachovali len ruiny, možno vysvetliť tým, že ľudia v tom čase pravdepodobne žili v stanoch a nebolo ničím výnimočným, že pevnosť bola jedinou stálou stavbou mesta.

Omán ponúka ďalšie miesta

Omán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: عُمان
Hlavné mesto: Maskat
Úradné jazyky: arabčina, balúčtina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1971
Rozloha: 309550 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: rial
Kód meny: OMR
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.414 OMR
Medzinárodný kód krajiny: OM
Internetová doména: .om
Predvoľba telefónneho čísla: +968

Blízke miesta do +/- 300km