Skip to content

Kadidlové stromy vo Wadi Dawkah

Tieto púštne stromy produkujú cenenú aromatickú živicu, s ktorou sa obchoduje na starobylej kadidlovej ceste.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kadidlo je jedno z tých slov, ktoré majú silné biblické konotácie a relatívne malé každodenné použitie. Ak nie ste z Arabského polostrova, samozrejme.

Wadi Dawkah

Kadidlo je živica stromu Boswellia sacra, ktorý sa častejšie nazýva kadidlový strom. Tieto zvráskavené stromy nie sú najmajestátnejšie rastliny na zemi, ale sú veľmi odolné a dá sa z nich získavať aromatická živica. Kadidlová živica sa používa na výrobu kadidla, parfumov a éterických olejov a bola veľmi ceneným produktom v staroveku.

Tento prírodný park kadidlovníkov sa nachádza v oblasti Wadi Dawkah, ktorá bola významnou zastávkou na starovekej kadidlovej ceste, obchodnej ceste s kadidlom, ktorú obchodníci využívali po tisícročia. V tomto púštnom údolí sa nachádza približne 5 000 kadidlových stromov, vrátane niekoľkých starých exemplárov. Hoci kadidlové stromy môžu dosiahnuť výšku 26 stôp, väčšina stromov v Wadi Dawkah nemá viac ako 10 stôp.

Wadi Dawkah

Približne vo veku 8 až 10 rokov sú kadidlové stromy dostatočne zrelé na získanie živice. V apríli, keď teploty rýchlo stúpajú, sa stromy môžu zotaviť z procesu získavania živice. Pracovníci pomocou tmelu oškrabávajú kôru stromu; presné umiestnenie a počet rezov na strom sa riadi znalosťami, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Z rany vyteká živica, ktorá sa nechá na strome dva až tri týždne, aby stvrdla.

Prvý zber však nie je použiteľný. Pracovníci opakujú proces získavania živice tesne po prvej úrode a druhá úroda prináša surovinu na výrobu kadidla a éterických olejov. To platí aj pre tretie a posledné získavanie v sezóne. Zdravý zrelý strom môže ročne vyprodukovať okolo 3 až 4 kg kadidla.

Wadi Dawkah

Bohužiaľ, počet kadidlových stromov sa v priebehu rokov drasticky znížil v dôsledku nadmerného využívania. Prírodný park vo Wadi Dawkah má dvojaký účel – chrániť existujúce stromy a dopestovať nové s cieľom zvýšiť populáciu kadidlových stromov vo Wadi.

Omán ponúka ďalšie miesta

Omán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: عُمان
Hlavné mesto: Maskat
Úradné jazyky: arabčina, balúčtina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1971
Rozloha: 309550 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: rial
Kód meny: OMR
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.413 OMR
Medzinárodný kód krajiny: OM
Internetová doména: .om
Predvoľba telefónneho čísla: +968

Blízke miesta do +/- 300km