Skip to content

Obrovská podzemná jaskyňa Majlis al Jinn

Do tohto obrovského podzemného jaskynného komplexu sa dá dostať iba cez malý otvor v hornej časti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Majlis al Jinn je druhou najväčšou jaskyňou na svete podľa rozlohy. Samotná plocha je veľká 58 000 metrov štvorcových, čo je veľkosť takmer 11 futbalových ihrísk. Jediným spôsobom, ako sa dostať dovnútra, je však možný len cez jeden z troch drobných otvorov na vrchu, ktoré sa vytvorili časom, keď sa hromadením dažďovej vody rozpustil vápanec.

Majlis al Jinn, ktorá sa nachádza len 100 kilometrov od Maskat (hlavné mesto Ománu), objavili Američania Don Davidson mladší a jeho manželka Cheryl Jones v roku 1983. Na leteckých snímkach si všimli podivné diery v zemi, ktoré sa rozhodli preskúmať vrtuľníkom. Keď sa pozreli do vnútra cez malé otvory, uvideli piesočnú podlahu 150 metrov hlboko. Len o pár dní neskôr sa už dole zlaňovali.

V snahe nájsť vhodný názov pre jaskyňu sa pýtali Ománčanov v okolí, či majú pre ňu nejaký zaužívaný názov, na čo však odpoveď nedostali. Zmienili sa však o tom, že veria, že jaskyňa bola domovom džinov, ktorí prevládajú v ománskej mytológii a Koráne. V arabčine je slovo “džin” slovom “al-Jinn”, takže americkí prieskumníci pomenovali jaskyňu “Majlis al Jinn”. Slovo “Majlis” znamená “miesto stretnutia”, teda názov jaskyne v preklade znamená “miesto stretnutia džinov”.

Majlis al Jinn

Táto jaskyňa je dnes dostupná len automobilom s pohonom všetkých štyroch kolies. Stala sa vyhľadávaným miestom pre zlaňovanie a BASE JUMP. Malý otvor v hornej časti vrhá lúč svetla do obrovského priestoru. Dno tejto jaskyne, je aj akýmsi cintorínom pre kozy (ktoré pravdepodobne spadli dovnútra), hady a vtáky – ich kosti pokrývajú dno jaskyne.

Omán ponúka ďalšie miesta

Omán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: عُمان
Hlavné mesto: Maskat
Úradné jazyky: arabčina, balúčtina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1971
Rozloha: 309550 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: rial
Kód meny: OMR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR OMR
Medzinárodný kód krajiny: OM
Internetová doména: .om
Predvoľba telefónneho čísla: +968