Skip to content

Psychedelické soľné bane

Je veľmi ťažké uveriť, že tieto nádherne vzorce v opustenej bani vytvorila príroda

Približná doba čítania: 2 minúty

Všetky techno rytmy a svetlá na diskotékach, ktoré sa konajú každú sobotu v Moskve sa ti nevpália do mysle tak, ako prírodné plamenné obrazce. Tie sa nachádzajú 1 500 kilometrov východne od Moskvy, v Jekateriburgu a blízkom okolí, 650 metrov pod zemou.

Neskutočné víry sú spôsobené vrstvami minerálu karnalit, ktoré môžu byť žlté a biele alebo dokonca červené a modré. Ten maľuje rieky farieb po stenách tejto opustenej soľnej bane, ktorých história sa datuje milióny rokov do minulosti (cca 280 miliónov), keď vyschlo slané more (Permské more) a zanechalo po sebe ložiská minerálov.

Dlhé kľukaté tunely soľnej bane, ktorých labyrintové chodby sa tiahnu kilometre, sú dnes väčšinou opustené a prístupné iba na základe vládneho povolenia. Prvé fotografie bane vyšli na svetlo sveta vďaka mladému prieskumníkovi/fotografovi Michailovi Mishainikovi, ktorý dokonca strávil celé noci v podzemí. Bez baterky sú tunely – z ktorých niektoré sa tiahnu 6.5 kilometrov – čierne a vzduch je naplnený malými čiastočkami soli, vďaka čomu má hrdlo permanentný pocit sucha.

Aj keď baňa nie je prístupná pre verejnosť, môžeš získať špeciálne povolenie, zobrať niekoľko bateriek, zliezť niekoľko metrov nadol a skontrolovať si to sami.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.05 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km