Skip to content

Bourbonský tunel

Tunel, ktorý bol vyrazený ako tajná úniková chodba, napojený na vodovodný systém z 2. storočia, slúžil ako vojnový úkryt a skládka historických automobilov. Teraz je to nádherná podzemná galéria.

Približná doba čítania: 3 minúty

Asi 100 metrov pod ulicami Neapol číha kavernózny tunel plný hrdzavých historických automobilov a vojnových pamiatok, ktorý bol pôvodne postavený ako tajná úniková cesta pre kráľovskú rodinu v roku 1853.

Tunel si objednal Bourbonský kráľ Ferdinand II. (Je to tá istá francúzska dynastia, po ktorom je pomenovaná slávna ulica Bourbon Street v New Orleans), ktorý kraľoval Sicílii a Neapolu v búrlivom období poznačenom nepokojmi a povstaniami. Mal tu byť prechod z Kráľovského paláca do vojenských kasární, pre prípad, že by kráľovská rodina potrebovala utiecť pred revoltujúcim obyvateľstvom.

Tunel bol vykopaný v sopečnej hornine pod mestom a pripojený k existujúcemu vodovodnému systému, ktoré nechal zrekonštruovať šľachtic Carmignano na začiatku 17. storočia. Vodovodný systém vybudovali Rimania približne v 2. storočí. Kráľ Ferdinand II. však zomrel skôr, ako bol tunel dokončený, a zostal až nedokončený a do veľkej miery zabudnutý až do do druhej svetovej vojny.

Galleria Borbonica

Počas vojny boli podzemné chodby a susedné chodby vodovodného systému využívané ako protiletecké kryt, v ktorých bolo ukrytých až 10 000 obyvateľov. Pri historickej prehliadke tunelov môžeš vidieť artefakty, ktoré tu zanechali ľudia, ktorí sa tu schovávali, vrátane detských hračiek, plynových masiek a osobných predmetov, ako sú kefy na vlasy. Dokonca sú tu vidieť zvyšky toaletných potrieb či postelí.

Po vojne sa tunel Bourbon (Il Tunnel Borbonico) stal skladiskom vojnových sutín a nežiadúcich trosiek. Od konca vojny až do 70. rokov, bol tunel opäť zabudnutý. V tuneloch sa skladovalo všetko od fašistických sôch až po zabavené autá.

Tunel bol obnovený v 20. rokoch 20. storočia, prezývané ako galéria Bourbon (Galleria Borbonica), a teraz sú v tajomnom priestore vystavené veterány a sutiny sú roztrúsené po celom tuneli.

Prehliadky tunela sa konajú každý piatok, sobotu a nedeľu a môžeš si vybrať z viacerých variant. Napr. klasická historická pešia prehliadka, alebo pre odvážnejších je možnosť jaskyniarstva alebo splavovania historických nádrží a vodovodných tunelov.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km