Skip to content

Púšť Carcross

Táto malá štvorcová míľa kanadského piesku sa kedysi považovala za najmenšiu púšť na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keby mali obri pieskoviská, aké by boli? Mnohé deti strávia hodiny premýšľaním nad touto otázkou, ale možno vás prekvapí, že odpoveď sa skrýva severne od malého mestečka Carcross v Yukone, ktoré sa zdá byť najmenšou púšťou na svete.

Púšť Carcross, Kanada

Ale hoci má rozlohu len jednu štvorcovú míľu a nachádza sa severne od 60. rovnobežky, púšť Carcross nie je ani najmenšia, ani najsevernejšia púšť na svete – pretože to vlastne vôbec nie je púšť. Je to rad piesočných dún, ktoré sú suché vďaka dažďovému tieňu, ktorý vytvárajú hory v oblasti južných jazier Yukonu. Carcross však dostáva príliš veľa zrážok na to, aby spĺňal vedeckú definíciu vyprahnutej púšte.

Púšť Carcross, Kanada

Približne pred 11 000 až 24 000 rokmi bola oblasť, ktorá je dnes Yukonom, pokrytá hrubou vrstvou ľadu. Keď sa ľad roztopil a ľadovce ustúpili, v krajine zostali hlboké údolia. Okolo ľadovcov sa vytvorili obrovské jazerá, ktoré sa potom zmenšili a medzi horami sa vytvorili pláže. Vietor z týchto pláží zdvihol piesok a vytvoril tieto nepravdepodobné duny. Tento proces prebieha dodnes – piesok z brehov neďalekého jazera Bennett Lake tvorí časť púšte Carcross.

Púšť Carcross, Kanada

Hoci sú vetry silné a nedovoľujú väčšine rastlín žiť, duny sú domovom niekoľkých nezvyčajných druhov rastlín a živočíchov. Medzi rastliny v tejto oblasti patrí mimoriadne vzácna ostrica bajkalská (Carex sabulosa – ktorá sa bežne vyskytuje len na pobreží Bajkalského jazera na Sibíri) a Yukonský vlčí bôb. V dunách bolo objavených päť nových druhov motýľov a ďalšie možno ešte len budú identifikované.

Púšť Carcross, Kanada

Púšť Carcross sa stala obľúbeným cieľom milovníkov prírody v Yukone. Mnohí obyvatelia Whitehorse cestujú v letných mesiacoch na juh, aby si na dunách vyskúšali sandboarding, a v zime zasa lyžovanie a snowboarding.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Púšť Carcross

Kanada - Krátke info

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km