Skip to content

Koktej kyslý prst

Nápoj ochutený amputovaným prstom z nohy. Už tu koluje desiata verzia prsta, pretože poniektorí ho prehltli ;)

Približná doba čítania: 3 minúty

Príbeh kokejlu Sourtoe, teda “kyslého prstu”, začína u kapitána Dicka. Bývalý kovboj, šofér nákladného vozidla a profesionálny travič vlkov Dick Stevenson našiel v roku 1973 pri upratovaní svojej chatky na okraji mestečka zaváraninovú fľašu. V nej bol v alkohole naložený prst z ľudskej nohy.

Muž známy svojim šialenými nápadmi (Dick sa chváli tým, že usporiadal prvú nudistickú súťaž krásy od 60. rovnobežky na sever) rozmýšľal, ako prst najlepšie využiť. Po pár pohárikoch ho to trklo: Urobí z neho ozdobu do koktejlu.

Stevensonov výmysel, kyslý prst, sa tak predáva v hoteli Downtown každý večer už od roku 1973. Pôvodná receptúra zakazovala do koktejlu pridávať čokoľvek iné okrem dvoch základných ingrediencií: šampanského a naloženého prstu. Postupom času sa však pravidlá uvoľnili a začali sa objavovať rôzne variácie. Dnes sa koktejl robí zo všetkých možných druhov nápojov, alkoholických i nealkoholických, konzumenti však musia dodržať poučku: “Kopni to tam alebo si len logni, hlave sa ale perami prsta dotkni.” Tí, ktorí pravidlo splnia, obdržia certifikát o členstve v Klube kyslého prsta.

Sourtoe

Na každý nápoj sa používa ten istý prst, alkohol ho udržuje sterilný. Niekoľkokrát sa ale už stalo, že zákazník ozdobu omylom zhltol, hneď sa však našli jedinci, ktorí radi darovali náhradu. Jeden prst, ktorý bol v 20. rokoch minulého storočia amputovaný mužovi s omrzlinami, omylom zhltol v roku 1980 opitý baník. Tretí, prst s neodstrániteľným kurím okom, sa stratil veľmi rýchlo po darovaní. V roku 1983 zhltol jeden hráč basketbalu ďalší prst z nohy omrznutého. Od tej doby obdržal bar darom ďalších 5 naložených kúskov, na jednej z fliaš bol odkaz: “Nesekaj trávnik v sandáloch”

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.47 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km