Skip to content

Rozprávkový hrad Agrili

Magický, aj keď trochu nevkusný hrad zo 60. rokov minulého storočia vyvoláva dojem stredovekých rozprávok a gréckej mytológie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri ceste pozdĺž západného pobrežia Grécka z Olympie smerom na Pylos môžete urobiť malú odbočku a vstúpiť do mýtickej ríše, kde sú príbehy o rytieroch, dievčatách a okrídlených drakoch veľmi živé a prepletené so starogréckou mytológiou. Vstúpte do nádherného, aj keď trochu nevkusného rozprávkového hradu Agrilis.

Povesť hovorí, že hrad dal v 60. rokoch 20. storočia postaviť lekár gréckeho pôvodu Harry Fournier narodený v USA, ktorý zbohatol ako chirurg v Chicagu. Po odchode do dôchodku sa vrátil do krajiny svojich predkov, kde chcel zanechať stopu ako dobrodinec mesta Filiatra, z ktorého pochádzala jeho rodina.

Zriadil kultúrne centrum, ako aj niekoľko orientačných bodov, napríklad 85-metrovú (26 m) kovanú kópiu Eiffelovej veže pri vstupe do mesta, kovový geografický glóbus pred miestnou strednou školou a rozprávkový zámok v Agrilis pri mori.

Fairytale Castle, Greece

V betónovej a omietkovej stavbe sú zastúpené takmer všetky prvky, ktoré by sme mohli očakávať na stredovekom hrade – od veľkej brány s padacím mostom až po kužeľovité veže natreté žiarivo červenou farbou. Vo vnútri sa nachádza rad chodieb spájajúcich sály s expozíciami stredovekých pamiatok: erby (niektoré z nich nesú len písmeno F alebo meno Harry), halapartne, meče a podobne.

Na stenách sú obrazy a nástenné maľby (v snahe napodobniť stredoveký štýl gobelínov) zobrazujúce populárne stredoveké príbehy, ako napríklad príbeh Tristana a Izoldy, Ivanhoe a kráľa Artuša a rytierov okrúhleho stola. Na vrchole hradu je nádherný výhľad na more a okolitú krajinu, ako aj kópie stredovekých vojenských zbraní: okrem iného katapult, balista a stredoveký delový voz.

Na nádvorí pred hradom postavil Fournier tri gigantické sochy: jedna znázorňuje mytologickú bohyňu Aténu, druhá Poseidóna, boha vody, a posledná je obrovský sediaci kôň. Tento monument je dutý a hovorí sa, že sa v ňom nachádza tajná knižnica. Dnes je táto magická pamiatka, žiaľ, opustená a chátra. Možno tu vidieť dve pamätné tabule, z ktorých jedna je pripísaná samotnému Harrymu Fournierovi a znie: “Človeka by ste si mali vážiť nie podľa jeho majetku alebo rozsiahlosti jeho vedomostí, ale podľa šťastia, ktoré prináša ľuďom okolo seba.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km