Skip to content

Sachalin: Gigantická flóra

Najneobvyklejšia rastlina na ostrove je vyššia ako dospelý človek. Je v tom niečo nadprirodzené, alebo je to výsledok zvláštnej kombinácie prírodných podmienok?

Približná doba čítania: 4 minúty

Sachalinská príroda oslňuje rozmanitosťou: na severe ostrova rastú cédre, zatiaľ čo na juhu nájdete tropický bambus. Hoci sa na ostrove vyskytuje viac ako 1 000 druhov rastlín – vrátane ohrozených – najväčšie prekvapenie sa s najväčšou pravdepodobnosťou skrýva v podobe obyčajného lopúcha, dropa a ďalších rastlín. To všetko preto, že tieto rastliny môžu dosahovať výšku až dva-tri metre!

Ostrovný gigantizmus

“Ak vás niekedy v horách zastihne dážď nepripravených – stačí si zobrať lopúch,” vtipkujú Rusi o miestnej sorte tejto rastliny. A s priemerom tri metre by malo byť vytvorenie dáždnika z jediného listu naozaj dokonale realizovateľné.

Skromný lopúch (ktorý je vlastne burinou) môže dosahovať výšku až 2,5 metra, čo je dvakrát viac ako na pevnine. Pohánka zasa dorastá až do štyroch metrov, hoci na kontinente meria len 50 cm. V miestnych publikáciách sa často uverejňujú články o tom, ako sa zbaviť otravnej buriny, ktorá má tendenciu objavovať sa na zeleninových záhonoch ľudí. Rastlina sa dokáže skvele prispôsobiť a účinne sa šíri a rýchlo zaberá nové územia.

Obrovské rastliny Sachalinu zaujímali vedcov už za čias Sovietskeho zväzu. V snahe nájsť odpoveď na otázku gigantizmu geológovia presádzali tieto byliny do európskej časti Ruska, ale lopúchy dorastali len do bežnej veľkosti. Francúzski odborníci sa ešte v roku 1935 pokúšali pestovať pohánku sachalinskú, ale dosiahli rovnaké výsledky – narástol do bežnej, všednej veľkosti. Rastliny vyrástli do gigantitckých rozmerov len pri pokusoch na ostrove.

Samozrejme, sú ľudia, ktorí veria v mystické vysvetlenie tohto javu, ale vedci ponúkajú prirodzenejšie. Ukázalo sa, že gigantizmus nepostihuje všetky rastliny na ostrove, ale len tie, ktoré rastú nad miestami, kde popraskala vrchná časť zemskej kôry. Tieto miesta tektonickej aktivity obsahujú mimoriadne vlhkú pôdu bohatú na meď, cér a chróm, ktoré pravdepodobne majú vplyv na výslednú veľkosť.

Ďalší dôvod, ktorý vedci uvádzajú, tkvie vo fenoméne ostrovného gigantizmu, pri ktorom niektoré druhy rastlín dorastajú do obrovských rozmerov. Títo giganti nie sú endemickými druhmi Sachalinu a vyskytujú sa napríklad na miestach ako Nový Zéland, ako aj na iných ostrovoch.

Marinované lopúchy

Keď už sme pri tom, jedným z najobľúbenejších sachalinských jedál je predjedlo z obrovských marinovaných lopúchových listov. Predávajú sa v obchodoch, podávajú v kaviarňach a pripravujú sa aj doma. Hovorí sa, že jeho chuť pripomína mäso!

Listy sa zbierajú v máji až júni, keď sú stonky čerstvé a mäkké. Miestni obyvatelia veria,že najlepší je zber v blízkosti potokov a iných mokrých miest, pretože listy sú šťavnatejšie. Stonky sa vopred namáčajú vo vode približne päť hodín, potom sa smažia s korením alebo sa konzervujú na zimu. A – nebudete tomu veriť – túto lopúchovú zálievku podávajú ako dezert a ani nepridávajú cukor: sladká chuť pochádza prirodzene zo stoniek.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 95.644 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7