Skip to content

Ostrov Onekotan: Domov sopiek

Rusko je domovom niekoľkých turistických zaujímavostí, ale v Rusku sú miesta, ktoré sú odľahlé, vzdialené, neopakovateľné a zároveň dychberúce. Ostrov Onekotane je jedným z nich.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ostrov Onekotan sa nachádza na odľahlom Veľkom Kurilskom hrebeni v Sachalinskej oblasti a má pôsobivé rozmery 42 × 16 kilometrov. Je tiež domovom dvoch sopiek: Krenitsyn a Nemo.

Ostrov Onekotan

Výška sopky Nemo je 1019 metrov a nachádza sa severnejšie. Zatiaľ čo vrchol sopky Krenitsyn, vznikol bližšie k južnému cípu a jeho výška je 1324 stôp. Vypína sa nad jazerom Koltsevoye, uprostred starobylej kaldery Tao-Rusyr. Krenitsyn naposledy vybuchol začiatkom 50. rokov minulého storočia. Teraz sa obe sopky považujú za relatívne pokojné prechodné štádium aktivity.

Starovekí obyvatelia Ainu, už dávno opustili nehostinné miesta, ale stále sa tu nachádzajú nimi postavené chatrče. Poslednými ľuďmi, ktorí si obľúbili Onekotan, boli ruskí pohraničníci. Od roku 2005 boli stanovištia zlikvidované, opustené budovy sú prázdne a ostrov zostáva pustý.

Ostrov Onekotan

Návštevníci, ktorí chcú obdivovať krásy ostrova, najmä sopku Krenitsyn, musia byť v dobrej fyzickej kondícii a tiež dobre vybavení. Trasa je náročná, ale možná. Helikoptéry pohraničnej stráže sa tam objavujú len zriedkavo. Takže jediná šanca, ako sa dostať k sopke, je najprv loďou a potom na gumenom člne dopádlovať k pobrežiu.

Nasleduje viac ako 14,5 kilometrov dlhá túra a nie ľahký výstup na okraj kaldery Tao Rusyr, ktorá má aj v najnižšom bode výšku najmenej 500 metrov. Kaldera je vyplnená vodami jazera Koltsevoye. Zostup k vode do kotliny je bez vhodného vybavenia mimoriadne náročný. Trasa je náročná, ale cieľ má nádherný výhľad, ktorý dá okamžite zabudnúť na všetky útrapy plavby a náročný výstup.

Ostrov Onekotan

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 95.644 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7