Skip to content

Miesto je natrvalo zaverté

Sídlo Pabla Escobara na opustenom tajnom ostrove

Uprostred tropického pralesa v Karibskom mori sa skrývajú rozpadajúce sa ruiny luxusného ostrovného párty sídla kokaínového kráľa.

Približná doba čítania: 4 minúty

Ďaleko v Karibskom mori, za bielymi turistickými plážami, leží ostrov, ktorého štýl života zostáva už stovky rokov takmer nedotknutý. Na ostrove La Isla Grande žije približne 800 obyvateľov, ktorí sa živia prevažne rybolovom a poľnohospodárstvom, sú odrezaní od moderného sveta, nemajú tečúcu vodu ani elektrinu. Táto idylka si však získala pozornosť jedného dovolenkára, ktorý si tu postavil palác, dnes už opustený. Bol to neslávne známy kráľ kokaínu, originálny El Patron, Pablo Escobar.

Casa Grande, Pable Escobar

Na opačnej strane ostrova, ukrytý a izolovaný medzi tropickým pralesom a Karibským morom, sa nachádza veľkolepý komplex luxusných budov. Úpadok týchto stavieb odráža pád tohto človeka.

Na samom vrchole svojej moci bol Pablo Escobar zodpovedný za produkciu približne 80 % svetového kokaínu. Stál na čele medellínskeho drogového kartelu, ktorý denne prepašoval do Spojených štátov viac ako 15 ton kokaínu. V roku 1989 sa jeho majetok odhadoval na 30 miliárd dolárov. Ako sa na jedného z najbohatších ľudí na svete patrí, Escobarov život bol plný nadbytku. Okrem nespočetného množstva luxusných áut mal 15 lietadiel a šesť vrtuľníkov. Jeho honosný dom v Puerto Tiunfo, Hacienda Napoles, bol vybavený vlastnou zoologickou záhradou s nosorožcami, žirafami, slonmi a dinosaurím parkom s pravými pravekými kosťami.

Escobarove plány na jeho tajné sídlo na ostrove La Isla Grande neboli o nič menej honosné. Nechal postaviť obrovský komplex so zámkom, apartmánmi na pobreží, palmovým dvorom sústredeným okolo obrovského bazéna a pristávacou plochou pre vrtuľníky. S viac ako 300 izbami pre hostí a účastníkov večierkov sa nešetrilo, dokonca ani na zlatých sprchovacích hlaviciach v kúpeľniach. Escobarovo ihrisko pripomínalo promenádu z miamskej South Beach v čase jej najväčšieho rozkvetu v 80. rokoch minulého storočia.

Po hodinách putovania karibským pralesom sa vám cez hustý tropický porast naskytne pohľad na biely betón. Lesná krajina potom ustúpi starému, ozdobne vykladanému chodníku, ktorý vedie do Escobarovho paláca. Na jeho boku leží 9-metrový luxusný motorový čln obrastený tropickými kvetmi.

Casa Grande, Pable Escobar

Sídlo v La Isla Grande, ktoré teraz vlastní vláda, postupne chátra. Rozľahlý komplex, ako nejaké Xanadu s kokaínom, si už príroda privlastňuje. Kedysi svieže záhrady sú teraz domovom rodiny obrovských divých svíň. Keď vstúpime do hlavného sídla – kedysi bolo vyzdobené bielymi dlaždicami a mramorom – na popraskaných stenách sú ešte stále viditeľné pastelové modré a koralovo ružové farby z 80. rokov. Vstupná hala vedie na obrovské nádvorie chránené palmami s výhľadom na Karibské more. Dvoru dominuje nadrozmerný a vypustený bazén.

Za bazénom sa nachádza séria rozpadnutých domčekov s výhľadom na oceán. Tu by kotvili motorové člny návštevníkov a boli tu umiestnené ťažko ozbrojené strážne stanovištia. Rovnako ako väčšie stavby, aj jednotlivé apartmány v domčekoch už dávno začali chátrať pod vplyvom neúprosných karibských vetrov, zatiaľ čo život obyvateľov Isla Grande pokračuje podobne ako pred Escobarovým príchodom.

Kolumbia ponúka ďalšie miesta

Kolumbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Colombia
Hlavné mesto: Bogotá
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 20. júl 1810
Rozloha: 1141748 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kolumbijské peso
Kód meny: COP
Kurz (za 1 € dostaneš): 4467.486 COP
Medzinárodný kód krajiny: CO
Internetová doména: .co
Predvoľba telefónneho čísla: +57

Blízke miesta do +/- 300km