Skip to content

Chefchaouen

Založené ako utečenecký tábor, dnes obľúbené turistické miesto.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Chefchaouene sa ozývajú výzvy k modlitbám, zatiaľ čo hašišový dym lenivo stúpa k oblohe. Mesto je silne popretkávané kontrastom medzi marockým turistickým pôžitkárstvom a zbožnými islamskými praktikami. Menej známy vplyv sa však skrýva pod povrchom, no stále je na očiach všetkým, ktorí ho navštívia.

Chefchaouen, Maroko

Okrem podomových obchodníkov predávajúcich marihuanu z okolitého regiónu sú najvýraznejším znakom tohto horského mesta fasády budov natreté rôznymi odtieňmi modrej farby. Modré dvere vystupujú na pozadí bielených stien a celé uličky kopírujú bezoblačnú oblohu nad nimi.

Chefchaouen, Maroko

Hoci o pôvode krásnej farby mesta veľa nevedno, v skutočnosti ide o stredoveký pozostatok dávno stratenej populácie v tejto oblasti. Koncom 15. storočia španielska inkvizícia vyhnala moslimov a židov z Európy. Od roku 1471 bol Chefchaouen založený v podstate ako utečenecký tábor s výrazným židovským vplyvom.

Chefchaouen, Maroko

V nadväznosti na židovské tradície utečenci natierali svoje budovy na modro ako pripomienku Božej moci nad nimi. Aj keď židovská populácia v oblasti zanikla a ustúpila silnejšej moslimskej prítomnosti, tradícia modrých budov pretrvávala. Obyvatelia Chefchaouenu dodnes pravidelne maľujú svoje domy, čím udržiavajú modré mesto svieže a stratenú atmosféru tradície živú.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.79 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km