Skip to content

Slovanská epopej

Secesný maliar Alfons Mucha strávil tvorbou týchto monumentálnych obrazov slovanskej histórie a mytológie 18 rokov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Slovanská epopeja českého secesného maliara Alfonsa Muchu je cyklus 20 obrovských obrazov, z ktorých najväčší má rozmery viac ako 6 krát 8 metrov. Tieto diela zobrazujú slovanskú mytológiu, vieru a históriu od temného stredoveku do roku 1861 (a do budúcnosti), pričom sa osobitne zameriavajú na Česko.

Alfons Mucha

Mucha sa narodil v roku 1860 v malom mestečku na južnej Morave. Jeho maliarske a kresliarske nadanie ho priviedlo do Viedne, potom do Mníchova a do Paríža, kde sa preslávil výrazným secesným štýlom. Po viac ako dvadsiatich rokoch strávených v Paríži sa Mucha začiatkom 90. rokov 20. storočia vrátil do Česka, aby začal pracovať na veľkolepom projekte, ktorý dlho pripravoval.

Počas práce na návrhu pre parížsku výstavu v roku 1900 Mucha veľa cestoval po Balkáne a študoval slovanské dejiny. Inšpirovalo ho to k vytvoreniu “epopeje pre všetky slovanské národy”, umeleckého diela, ktoré by uctilo všetky časti histórie a kultúry jeho národa. V rokoch 1910 až 1928 Mucha vytvoril túto sériu obrazov, ktoré sa začínajú slovanskými kmeňmi v ich pôvodnej vlasti a prechádzajú cez triumfy, tragédie a zmeny v priebehu storočí. Mucha považoval túto sériu za svoje životné dielo.

Na počesť 10. výročia samostatnosti Československa daroval sériu mestu Praha pod podmienkou, že vybudujú špeciálnu galériu na ich vystavenie. Obrazy boli najprv vystavené v dočasných priestoroch, počas druhej svetovej vojny ich ukryli, aby zabránili ich krádeži nacistami. Po vojne upadli Muchove diela do nemilosti komunistickej vlády a Slovanská epopeja bola premiestnená do zámku v Moravskom Krumlove na južnej Morave, kde boli obrazy vystavené viac ako 50 rokov.

Po zdĺhavom súdnom spore medzi mestom Praha a Muchovými potomkami došlo k dohode, že obrazy sa v roku 2026 natrvalo vrátia do Prahy a budú umiestnené v novom paláci Savarin. Dovtedy si ich stále môžete pozrieť v Moravskom Krumlove. Obrovský rozsah obrazov a Muchova umelecká zručnosť robia zo Slovanskej epopeje ohromujúci zážitok.

Česko ponúka ďalšie miesta

Česko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Česko
Hlavné mesto: Praha
Úradné jazyky: čeština, slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 78866 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: česká korun
Kód meny: CZECZ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CZECZ
Medzinárodný kód krajiny: CZ
Internetová doména: .cz
Predvoľba telefónneho čísla: +420

Blízke miesta do +/- 300km