Skip to content

Tichá zóna Mapimí

K niektorým legendám stačí aj málo. Napríklad nehoda lietadla a hneď sa tu schádzajú ľudia a vytvárajú konšpirácie...

Približná doba čítania: 3 minúty

Podľa legendy je štvorkilometrový úsek púšte u San Ignacia miestom, kde sa potulujú zmutované zvieratá, prelietavajú taniere UFO a mobily nefungujú. Mapimí sa nazýva ticho zónou na základe presvedčenia, že tu nie je možné prenášať rádiové vlny. Miesto je tak mexickou verziou bermudského trojuholníka. Fakt, že Mapimí, egyptské pyramídy i bermudský trojuholník leží medzi 26. a 28. rovnobežkou, len podporuje konšpiračné teórie.

Legendy o údajnom magnetizme vznikli 11. júla 1970, kedy americké vojenské lietadlo stratilo signál, omylom vniklo do mexického vzdušného priestoru a zrútilo sa v púšti regiónu Durango stovky kilometrov od plánovaného cieľa v Novom Mexiku. Na palube boli prevážané dve malé nádrže izotopu kobaltu 57, čo je rádioaktívna látka.

Vyslaný tím expertov hľadal lietadlo tri týždne. Keď ho konečne zamerali, bola postavená cesta na prevezenie lietadla a malého množstva kontaminovanej pôdy. To všetko prebiehalo v rámci prísnych bezpečnostných opatrení, čo medzi miestnymi obyvateľmi vyvolalo množstva dohadov.

Z povedačiek sa stali legendy. Ľudia tvrdia, že v oblasti nefunguje rádio, niektorí tu údajne zahliadli vysoké postavy oblečené v “upnutých strieborných oblekoch” (čo môže byť i pravda, pretože misia vykonávala vyčistenie miesta v strieborných kombinézach), vraj tu pociťujú koncentrovanú “zemskú energiu” a niekoľkokrát hovorili i o lietajúcich tanieroch. Údajne sa tu vyskytujú taktiež zmutované korytnačky, ktoré majú na pancieroch šupiny v tvare trojuholníka. (To je pritom pre niektoré druhy mexických korytnačiek normálne.)

Zona del Silencio

Dnes sa tu schádzajú ľudia z rôznych kútov sveta, aby oblasť preskúmali, hľadali v nej tiché zóny a občas sa i pokúsili komunikovať s mimozemskými civilizáciami. Hoci návštevníkov najskôr prekvapí, že im kompasy i rádia normálne fungujú, skúsený sprievodca ich upozorní na dôležitý fakt: Tiché zóny sa vraj presúvaj a môže byť teda ťažké ich nájsť.

Títo fanatici hnutia New Age a nadšenci do paranormálnych javov, ktorých miestny nazývajú zoneros alebo silenciosos, majú na oblasť bohužiaľ neblahý dopad. Pretože v púšti zbierajú a odnášajú z nej prírodné i historické artefakty, okrádajú miesto o jeho obmedzené zdroje.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 17.686 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km