Skip to content

Kostnica v Brne

Druhá najväčšia kostnica v Európe bola objavená až v roku 2001.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pred rekonštrukciou alebo novou výstavbou mesta Brna (oficiálne osídleného v roku 1243, ale obývaného už od roku 400) sa štandardne vykonáva predbežný archeologický výskum, ale to, čo sa našlo pod Jakubským námestím, bolo pre všetkých prekvapením.

Kostnice u sv. Jakuba

Pod námestím bolo do stredovekého karnera napchaných približne 50 000 kostier. Kosti boli kedysi uložené v úhľadných radoch, ale v istom okamihu voda a bahno zaplavili gigantickú podzemnú kostnicu a premiešali tisíce kostí.

Kostnice u sv. Jakuba

Predpokladá sa, že kosti, o ktorých sa predpokladá, že pochádzajú z rokov 1600 a 1700, boli vykopané zo starého cintorína, aby sa uvoľnilo miesto pre ďalšie pohreby, ako je to v prípade väčšiny kostníc a katakomb v Európe. Práve obrovské množstvo lebiek, kostí a kostier, ktoré sa nachádza na druhom mieste po katakombách v Paríži, robí brnenskú kostnicu mimoriadne významnou. Je zrejmé, že mnohí z ľudí zomreli na rôzne choroby, čo možno vidieť na sfarbení samotných kostí. Hoci sú všetky kosti sfarbené do žlta – keďže nikdy neboli vystavené slnečnému žiareniu -, tie mimoriadne žlté pravdepodobne naznačujú smrť na choleru, zatiaľ čo majitelia červeno sfarbených kostí pravdepodobne zomreli na mor.

Kostnica bola prvýkrát otvorená pre verejnosť v júni 2012.

Kostnice u sv. Jakuba

Česko ponúka ďalšie miesta

Česko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Česko
Hlavné mesto: Praha
Úradné jazyky: čeština, slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 78866 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: česká korun
Kód meny: CZECZ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CZECZ
Medzinárodný kód krajiny: CZ
Internetová doména: .cz
Predvoľba telefónneho čísla: +420

Blízke miesta do +/- 300km